Bez snu nie jesteśmy w stanie prawidłowo i wydajnie funkcjonować w ciągu dnia. To jedna z najważniejszych czynności w naszym życiu, jednak niewiele osób stara się dbać o właściwy sposób nocnego wypoczynku. Dlaczego zdrowy i wartościowy sen jest tak istotny? Jakie mogą być konsekwencje niewyspania i jak temu zapobiegać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Co się dzieje w trakcie snu?

Podczas gdy my śpimy, w naszym mózgu zachodzą pewne aktywności, których nie jesteśmy świadomi. Między innymi przetwarzane są doświadczenia i wspomnienia, których część jest zachowywana, a pozostałe zapominane. Ponadto wydobywane są treści i powiązania, które poznawaliśmy w ciągu dnia, dlatego sen jest ważny przy nauce. W czasie nocnego wypoczynku w naszym organizmie odbywa się regeneracja psychofizyczna, a także regulacja gospodarki neuronalnej, hormonalnej i energetycznej. To bardzo istotne procesy, bez których nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować.

Negatywny wpływ braku snu

Dlaczego sen jest taki ważny?Czy istnieją pozytywne skutki braku snu? Nie wiadomo… Jednak negatywnych konsekwencji na pewno będzie zdecydowana większość. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że permanentne niedosypianie wiąże się z niechcianym przyrostem masy ciała za sprawą zaburzeń równowagi hormonalnej. Skutkuje to zwiększonym apetytem i podjadaniem między regularnymi posiłkami. Ponadto mogą wystąpić zaburzenia wzroku i mowy, ponieważ długotrwałe niewyspanie obniża zdolności językowe, a także może powodować halucynacje. Dodatkowo pojawiać się mogą oczywiste symptomy takie jak bóle głowy, brak koncentracji, problemy z pamięcią, roztargnienie i rozdrażnienie. Brak snu wpływa na obniżenie się odporności naszego organizmu, przez co częściej niż zwykle możemy zapadać na różnego rodzaju choroby i przeziębienia.

Jak poprawić jakość snu?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby poprawić jakość snu tak, aby był on wartościowy i przynosił upragniony odpoczynek. Podstawą jest odpowiedni materac, który dopasowany jest do naszych potrzeb i preferencji – nie może być on zbyt twardy lub zbyt miękki. Ważne jest wprowadzenie regularnych godzin snu i wstawanie o stałej porze nawet w dni wolne. Ile powinniśmy spać? Właściwy czas dla dorosłego człowieka to 7-8 godzin, ale dobrym pomysłem jest dopasowanie długości snu do naszych potrzeb. W tym celu można skorzystać z internetowych kalkulatorów snu lub zastosować sposób wydłużania tego czasu. Jeżeli po obudzeniu przez budzik czujemy się niewyspany, następnego dnia połóżmy się spać o 15 minut wcześniej, aż osiągniemy właściwą dla nas długość nocnego odpoczynku. W sypialni nie powinno być telewizora i komputera, aby to pomieszczenie kojarzyło się wyłącznie ze zdrowym snem. Dobrze jest utrzymywać w nim porządek oraz przytulne oświetlenie, a przed położeniem się do łóżka pamiętajmy o systematycznym wietrzeniu pokoju.

Dbając o odpowiedni sen, troszczymy się także o nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie trzeba nikogo przekonywać jak istotne jest właściwe wysypianie się. Bez tego spada produktywność, wydajność oraz znacznie pogarsza się nasz nastrój. A wystarczy po prostu regularnie zaznawać zdrowego i wartościowego snu, aby poczuć znaczną poprawę.