Alkoholizm może się rozwijać naprawdę podstępnie, kawałek po kawałku zabierając zdrowie i niszcząc wszystkie sfery życia osoby uzależnionej. Rozpoznanie tej choroby bywa zatem trudne, zarówno dla samego chorego, jak i dla jego najbliższych. Poszczególne fazy alkoholizmu mogą objawiać się w różny sposób, dlatego ich zrozumienie jest tak kluczowe – im szybciej zauważymy problem, tym istnieje większa szansa, aby wygrać z nałogiem. Każdy etap na szczęście wyróżnia się pewnymi wzorcami, które dość łatwo rozpoznać. O ile sama osoba uzależniona może zaprzeczać swojej chorobie, tyle jej przyjaciele czy rodzina powinna zauważyć podstawowe objawy alkoholizmu.

Faza wstępna (prealkoholowa)

Jedną z najbardziej zasłużonych postaci, jeśli chodzi o badanie alkoholizmu, jest Elvin Morton Jellinek. To właśnie on wyróżnił poszczególne fazy alkoholizmu. Jellinek także był pierwszą osobą, która spostrzegła, że uzależnienie od alkoholu jest Alkoholizm: czym charakteryzują się jego poszczególne fazy?poważną chorobą. Trafność jego obserwacji sprawia, iż do dziś służą wielu specjalistom w rozpoznawaniu poszczególnych etapów nałogu.

Za pierwszy etap uznaje się tzw. fazę wstępną (prealkoholową). W tym przypadku zachowanie chorego praktycznie nie odbiega od otoczenia. Picie może przybierać formę okazjonalną, dlatego nikt nie jest jeszcze w stanie zauważyć problemu. Powoli jednak alkoholik zaczyna zauważać, że konsumpcja wysokoprocentowych napojów przynosi korzyści. Stosuje je wówczas jako środki do poprawy nastroju czy ucieczkę od codziennych trudności. Alkohol pomaga mu radzić sobie z intensywnymi emocjami, takimi jak stres, smutek lub lęk. W tej fazie stanowi “wsparcie” w trudnych chwilach, co konsekwentnie prowadzi do zwiększania jego dawek.

Faza ostrzegawcza

Kolejnym etapem jest faza ostrzegawcza, która cechuje się pierwszymi lukami pamięciowymi. W tym stadium alkoholizm wymaga uwagi na subtelne, ale znaczące zmiany w zachowaniu osoby pijącej. Chory chętnie sięga po alkohol, szuka okazji do jego spożycia, inicjuje szybkie tempo, a nawet konsumuje trunki po kryjomu. Powszechne staje się także picie w samotności. Wszystkie te znaki wyraźnie wskazują na niebezpieczną rolę alkoholu w codzienności osoby uzależnionej. W fazie ostrzegawczej mogą również pojawiać się wyrzuty sumienia, ale mimo to chory nie potrafi zrezygnować z picia i szuka dla niego “sensownego” usprawiedliwienia. Poza tym nierzadko ma miejsce zmienność nastroju w postaci wybuchów agresji, drażliwości czy po prostu obniżonego samopoczucia, zwłaszcza gdy nałogowiec nie posiada w danej chwili dostępu do alkoholu. Nie potrafi kontrolować jego spożywanej ilości, co prowadzi do upijania się, a tym samym luk pamięciowych.

Faza krytyczna

Faza krytyczna to moment, w którym osoba uzależniona wręcz całkowicie oddaje się wpływowi alkoholu. Zaczyna on przejmować kontrolę nad wszystkimi sferami życia: osobistą, zawodową oraz rodzinną. Pojawiają się więc problemy w pracy czy konflikty z bliskimi. Również dotychczasowe pasje i zainteresowania schodzą na dalszy plan. Chory nieustannie szuka okazji do spożycia trunku, nie zwracając uwagi na nic innego. Zaniedbuje obowiązki oraz nie jest już w stanie samodzielne wygrać z nałogiem. W tej fazie alkoholizmu mogą mieć nawet miejsce agresywne zachowania czy problemy związane z łamaniem prawa. Osoba krytycznie uzależniona często wygląda mniej schludnie – zaniedbuje swój wygląd i higienę, dlatego też alkoholizm prowadzi do upadku zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Na tym etapie pojawiają się także pierwsze dolegliwości wątroby czy układu krążenia. Chorzy w fazie krytycznej są świadomi swojej sytuacji, lecz ich uzależnienie jest tak silne, że nie potrafią samodzielnie przestać pić. Izolują się od rodziny, przyjaciół, pogłębiając uczucie osamotnienia, co dodatkowo sprzyja sięganiu po alkohol.

Faza przewlekła, czyli zaawansowane uzależnienie

Najpoważniejszym etapem alkoholizmu, o którym mówi Elvin Morton Jellinek, jest faza przewlekła. Tutaj choroba ukazuje swoje pełne oblicze. U osoby uzależnionej są wówczas widoczne wszystkie niepokojące objawy. Wielotygodniowe ciągi alkoholowe stanowią “normę” a alkoholik pije niemalże nieprzerwanie, często już od samego rana. Może też sięgać po tanie substytuty alkoholu, takie jak denaturat czy glikol etylenowy. Ma miejsce również spadek funkcji intelektualnych, a chwilowe odstawienie używki kończy się wystąpieniem zespołu abstynencyjnego lub padaczką alkoholową. Życie osoby uzależnionej kręci się jedynie wokół wysokoprocentowych trunków. To ostatni alarm i moment, w którym chory może podjąć leczenie, zanim choroba doprowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu, a tym samym śmierci. Na tym etapie uzależniony pozostaje ciągle w stanie nietrzeźwości, zmaga się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi oraz posiada poczucie beznadziei. Często nie widzi już szans na wyjście z nałogu. Utrata pracy, rodziny, a także problemy finansowe powodują, iż choremu trudno jest wyobrazić sobie życie bez alkoholu. Faza przewlekła owszem jest najtrudniejszą do wyleczenia, ale nie jest to niemożliwe.

Aby wspierać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, warto postawić na sprawdzony materac ze strony https://fit4sleep.pl/. Pamiętajmy, że wygodne podłoże do snu jest gwarancją głębokiego oraz regenerującego wypoczynku. W sklepach stacjonarnych w Nowy Sącz znajdziemy wiele doskonałych modeli materacy!

Jak skutecznie walczyć z alkoholizmem?

Forma walki z alkoholizmem zależy oczywiście od fazy, w której obecnie znajduje się osoba uzależniona. Najczęściej jest ona poddawana intensywnej terapii psychologicznej. Uzależnienie jest bowiem chorobą, które swoje źródło ma w umyśle. Świadomość własnego problemu oraz gotowość do podjęcia zmiany to kluczowe elementy walki z nałogiem. Niestety nie będziemy w stanie pomóc osobie, która tej pomocy nie chce przyjąć. Terapia też zazwyczaj zaczyna się od detoksykacji organizmu, czyli oczyszczenia go z alkoholu i złagodzenia objawów odstawienia. Stosuje się tutaj izotoniczną bazę kroplówki dożylnej, która nawadnia oraz wypłukuje toksyczne metabolity. Dodatek minerałów pozwala wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową, a witaminy i antyoksydanty wspomagają regenerację uszkodzonych przez alkohol tkanek. Mimo tak skutecznych rozwiązań należy pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, wymagającym zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i jego otoczenia. Warto rozważyć zapis do programów terapeutycznych, które koncentrują się na samopoczuciu emocjonalnym osoby chorej. W procesie walki z alkoholizmem ważne jest też oczywiście wsparcie ze strony rodziny oraz przyjaciół.

Rozpoznanie fazy alkoholizmu to pierwszy krok w walce z tą szkodliwą chorobą. Zrozumienie wzorcowych mechanizmów może pomóc znacznie wcześniej wykryć problem, a tym samym udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje. Warto wiedzieć, że faza przewlekła stanowi dosłownie ostatni moment na uratowanie ludzkiego życia. Jeżeli rozpoznajemy, np. u swojego bliskiego, wyraźne objawy alkoholizmu, nie czekajmy i działajmy, jeszcze zanim osiągnie on chroniczne stadium.

Przeczytaj także: Fakty i mity o materacach z pamięcią kształtu