Prawie wszystkie osoby, które są w klasie maturalnej, zastanawiają się, czy po zdanych egzaminach warto iść na studia. Część z nich na pewno ma świadomość, że niezależnie od wykształcenia wyższego, znajdą pracę z dobrymi zarobkami, jednak istnieją zawody, do wykonywania których niezbędne są studia. Wybór, czy kontynuować naukę na uczelni wyższej, czy też nie, jest jednym z kluczowych momentów życia każdego młodego człowieka, dlatego warto się nad tym dobrze zastanowić. W tym artykule dowiesz się, czy warto iść na studia oraz jakie zawody należą do tych, w których koniecznie musisz mieć tytuł magistra. Chcesz wiedzieć więcej? Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury, po której nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości dotyczących Twojej decyzji!

Do wykonywania jakich zawodów potrzebne są ukończone studia?

Ukończenie studiów jest często wymagane lub preferowane w przypadku wielu zawodów, zwłaszcza tych, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Poniżej poznasz właśnie takie zawody, które wymagają studiów:

Lekarz

Jeśli chcesz zostać w przyszłości lekarzem, to koniecznie musisz ukończyć studia wyższe, które zawsze są studiami jednolitymi. Oznacza to, że sześć lat uczysz się do zawodu lekarza i nie masz podziału na studia licencjackie i magisterskie. Następnie musisz odbyć roczny staż, zdać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK). Następnie przyszły lekarz wybiera specjalizację, która również trwa dość długo, bo od czterech do sześciu lat. Żeby zostać lekarzem potrzeba tak naprawdę kilkunastu lat ciężkiej nauki i samozaparcia, ale czego nie robi się, aby spełnić marzenie.

Prawnik

Prawnik jest kolejnym zawodem, do którego wykonywania potrzebujesz ukończonych studiów na poziomie magistra. Jest to kolejny kierunek, który prawie zawsze nie ma podziału na licencjat i magisterkę, a jest jednolitymi studiami. Studia prawnicze trwają pięć lat i zaraz po medycynie są uważane za jedne z najcięższych kierunków studiów w Polsce. Jest to spowodowane tym, że każdy prawnik musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu różnych praw i kodeksów. Jeśli jednak chcesz zostać prawnikiem, to się nie zniechęcaj, ponieważ jest to jeden z lepiej opłacanych zawodów, które można wykonywać w Polsce.

Nauczyciel

Czy warto iść na studia?Nauczyciele, nieważne czy chcą uczyć w klasach 1-3, 4-8 czy w szkołach średnich – muszą mieć ukończone studia na poziomie licencjatu lub magisterki. Zawód nauczyciela jest bardzo ważny, ponieważ to dzięki właśnie tym osobom dzieci i młodzież mogą nauczyć się wielu rzeczy. Jeśli chcesz zostać nauczycielem, to koniecznie wybierz kierunek studiów z przedmiotu, który najbardziej Cię interesuje, np. historię i specjalizację nauczycielską. Wtedy na pewno uda Ci się spełnić marzenie o zostaniu nauczycielem!

Farmaceuta

Osoby, które pracują w aptekach, mają niesamowitą wiedzę dotyczącą wszystkich leków, które sprzedają. Aby zostać farmaceutą, trzeba ukończyć pięcioletnie studia farmaceutyczne oraz odbyć praktyki i staże, które pomogą zdobyć praktyczną wiedzę i przygotować się do wykonywania zawodu. Uwierz nam, że warto podjąć wyzwanie i ukończyć studia na kierunku farmacji.

Pedagog i psycholog

Jeśli marzy Ci się praca jako pedagog lub psycholog, to również musisz ukończyć studia licencjackie lub magisterskie – to tak naprawdę zależy od instytucji, w której chcesz być zatrudnionym. Studia pedagogiczne i psychologiczne to nauka przede wszystkim o ludziach i ich zachowaniach. Oba kierunki mają bardzo dużo specjalizacji, a dzięki nim możesz pracować w szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej czy jeszcze innej placówce, która ma za zadanie pomagać ludziom w potrzebie.

Położna

Położna to bardzo piękny zawód, który polega na opiece ciężarną i pomaganiu jej w rodzeniu dzieci. Położne są z matkami od samego początku ciąży, aż do jej rozwiązania. Aby zostać położną, należy skończyć studia właśnie na kierunku położniczym, które trwają pięć lat. Po tym czasie możesz zatrudnić się w szpitalu lub otworzyć własną firmę oferując swoje umiejętności.

Oczywiście, to tylko kilka zawodów, do których wykonywania potrzebne są ukończone studia wyższe. Ogólnie jest ich jeszcze więcej, ale my skupiliśmy się na tych najpopularniejszych.

Czy warto iść na studia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ, to czy warto pójść na studia, zależy w dużej mierze od tego, jaki zawód w przyszłości chcemy wykonywać. Jeśli planujesz zostać lekarzem, prawnikiem czy farmaceutą, to koniecznie musisz mieć tytuł magistra. Jeśli jednak studia mają być tylko Twoim zapychaczem czasu, a i tak nie wiążesz z nim dalszej przyszłości, to naszym zdaniem, w takim przypadku, pójście na studia nie ma sensu. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że otwierając swoją firmę czy wykonując inny zawód, do którego nie były potrzebne studia, będziesz zarabiać więcej, niż osoba, która ma tytuł magistra. Nie ma tutaj oczywiście żadnej reguły, ale warto to wziąć pod uwagę, jeśli nadal wahasz się z decyzją o podjęciu nauki na studiach.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy pójdziesz na studia, czy jednak z nich zrezygnujesz na rzecz innej ścieżki rozwoju – zawsze musisz się dobrze wysypiać. Pomoże Ci w tym idealny materac – Hilding Flamenco. Jest to produkt wykonany zarówno ze sprężyn, jak i z różnych pianek, co sprawia, że sen na nim jest doskonałej jakości, co jest dobre dla naszego zdrowia. Chcesz się dowiedzieć więcej o tym i innych materacach marki Hilding? Odwiedź tę stronę: https://hilding.pl/, a z całą pewnością dowiesz się wszystkiego, czego chciałeś!