Zaburzenia odżywiania to poważne schorzenie, którego nie powinno się bagatelizować. Nie zawsze jednak wiemy, kiedy faktycznie mamy z nim do czynienia. Przede wszystkim warto wiedzieć, że tego rodzaju schorzenie nie ogranicza się jedynie do złych nawyków żywieniowych, a może być o wiele bardziej złożonym problemem dotykającym naszej natury psychicznej. Ponadto zaburzenia odżywiania dotyczą nie tylko kobiet, ale też często mężczyzn, a przyczyny ich rozwoju mogą być wbrew pozorom bardzo do siebie podobne. Rozpoznanie tej dolegliwości to pierwszy krok ku odzyskaniu dawnego zdrowia i wewnętrznego spokoju.
Czym są zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania to schorzenia związane z nieprawidłowym podejściem do jedzenia, masy ciała oraz obrazu własnej sylwetki. W większości przypadków mają swoje podłoże psychiczne i właśnie od tego miejsca rozpoczyna się proces leczenia. Zaburzenia odżywiania dotyczą naszych emocji, stresu czy presji społecznej, a osoba chora koncentruje się często na celowej Zaburzenia odżywiania: kiedy mamy z nimi do czynienia?utracie kilogramów. Najbardziej powszechnymi dolegliwościami są anoreksja i bulimia. Ta pierwsza charakteryzuje się skrajnym ograniczaniem spożycia kalorii oraz silnym strachem przed przybraniem na wadze. Wizualnym tego skutkiem jest wychudzone, niezdrowe ciało, któremu zdecydowanie brakuje tkanki tłuszczowej. Natomiast bulimia cechuje się naprzemiennym występowaniem epizodów objadania się i zachowań kompensacyjnych, takich jak wymioty, nadmierne ćwiczenia fizyczne czy stosowanie środków przeczyszczających.
W trosce o własne zdrowie powinniśmy wyposażyć się w materac dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Aby poprawić jakość swojego codziennego snu, rozważmy zakup materaca ze strony abcsnu.pl/16-materace-nawierzchniowe lub jednego ze sklepów w Nowy Sącz. Wiedzmy, że odpowiednie podłoże do wypoczynku posiada znaczący wpływ na samopoczucie czy produktywność w ciągu dnia pracy i pozostałych obowiązków.
Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja czy bulimia
Dążenie do idealnej sylwetki niestety często kończy się pewnego rodzaju obsesją, która nie zawsze musi przyjmować cechy typowej anoreksji czy bulimii. Zaburzenia odżywiania mogą wyglądać zupełnie inaczej niż to, co “powszechnie” znamy i o czym uczyliśmy się np. w szkole. Istnieje wiele innych schorzeń, które również wymagają uwagi, zrozumienia oraz oczywiście leczenia. Jednym z nich jest ortoreksja, którą definiuje się jako lęk przed zjedzeniem niezdrowej żywności. W dzisiejszych czasach, kiedy rośnie świadomość dotycząca zdrowego trybu życia, ortoreksja okazuje się być powszechniejsza niż pozostałe zaburzenia odżywiania. Innym przykładem jest fagofobia, gdzie doświadcza się dużych trudności z połykaniem. Są one uzasadnione odczuwaniem silnego lęku przed zadławieniem, dlatego takie osoby unikają spożywania pokarmów stałych. Można powiedzieć, że jeszcze bardziej powikłanym przypadkiem jest pica, czyli zaburzenie odżywiania związane z intensywnym łaknieniem spożywania produktów niezaliczających się do żywności, np. ziemi, włosy czy nawet szkła.
W jakim wieku mogą pojawiać się zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku. Z doświadczeń terapeutów wynika jednak, że zmagają się z nimi coraz młodsi pacjenci. Do gabinetów często trafiają już 11-letnie dziewczynki oraz chłopcy. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że przyczyną zaburzeń odżywiania są nieodpowiednie standardy rodziców czy otaczającego nas społeczeństwa. Trudno ukryć, iż spory wpływ na postrzeganie własnego ciała ma internet oraz znajdujące się w nim zdjęcia “idealnych” celebrytów.
Objawy fizyczne, które powinny niepokoić
Rozpoznanie zaburzeń odżywiania bywa trudne, ponieważ osoby nimi dotknięte często starają się ukrywać swoje problemy. Zdecydowanie najłatwiej rozpoznać tego rodzaju dolegliwości na podstawie wizualnego wyglądu chorego. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z nagłą utratą masy ciała lub nagłym przybraniem na wadze. Osoba chora może dodatkowo zmagać się z pogorszoną kondycją włosów czy skóry ze względu na spożywanie nieodpowiedniej lub niewystarczającej ilości ważnych składników odżywczych. Nierzadko mają również miejsce: ogólne zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy czy w przypadku kobiet – zatrzymanie miesiączki. Nasze wątpliwości może też rodzić nagle wprowadzona intensywna aktywność fizyczna, która ma na celu pozbycie się przyjętych w posiłkach kalorii. Poza tym chory często odmawia jedzenia w towarzystwie z obawy przed ujawnieniem swoich zaburzeń. Problem na pewno też pojawia się w przypadku, gdy osoba bardzo szczupła nie akceptuje swojego wyglądu i nieustannie mówi o nadprogramowych kilogramach.
Zaburzenia odżywiania: jakie objawy psychiczne mają tutaj miejsce?
Zaburzenia odżywiania najintensywniej objawiają się zmianami w postaci problemów psychicznych. Pierwszym charakterystycznym symptomem jest oczywiście obsesja na punkcie własnego ciała i jego wyglądu. Osoby z zaburzeniami często spędzają wiele czasu na analizowaniu kalorii, planowaniu posiłków czy sprawdzaniu swojej sylwetki w lustrze. Innym powszechnym zjawiskiem jest poczucie winy związane z jedzeniem. Chory może karać siebie za to, że zjadł to, czego “nie powinien”. Każdy posiłek wywołuje też silny stres, który ostatecznie kończy się działaniami kompensacyjnymi, np. wymiotami. Zaburzeniom odżywiania nierzadko towarzyszy niskie poczucie własnej wartości i skrajny perfekcjonizm. Samokrytyka jest tutaj niestety wszechobecna, a niezadowolenie z siebie uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień. Do tego warto doliczyć standardowe objawy depresji, m.in. izolację społeczną. Unikanie wspólnych posiłków czy wyjść towarzyskich wynika zarówno z obawy przed oceną, jak i potrzeby kontrolowania jedzenia.
Jakie wyróżniamy przyczyny zaburzeń odżywiania?
Zaburzenia odżywiania mogą występować z różnych względów. Jak się okazuje, w wielu przypadkach mają swoje podłoże już w dzieciństwie, wskazując na złe wzorce rodziców, dziadków czy rodzeństwa. Jeśli w naszej rodzinie ktokolwiek zmagał się z zaburzeniami odżywiania, również wzrasta ryzyko ich rozwoju. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak duży wpływ wywiera na nas otoczenie, w którym na co dzień żyjemy. Szczególnie szkodliwy w tym przypadku jest przekaz, że tylko osoby szczupłe mogą osiągnąć sukces. W dobie internetu szerzy się więc przekonanie, iż każdy z nas powinien wyglądać jak ta “pani/pan ze zdjęcia”. Ekspozycja na tego rodzaju standardy naturalnie prowadzi do niższej samooceny, przesadnego perfekcjonizmu czy zachowań impulsywnych.
Nieleczone zaburzenia odżywiania mogą być katastrofalne w skutkach. Nawet do 20% osób chorujących na anoreksję, bulimię czy pozostałe przypadłości umiera, a bezpośrednią przyczyną śmierci jest najczęściej niedożywienie lub samobójstwo. Wczesna interwencja znacznie zwiększa szanse na powrót do zdrowia, dlatego tak istotna jest przynajmniej podstawowa wiedza z tego zakresu. Nigdy nie wiemy, kiedy może się nam przydać.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o dziecku?