Szukając idealnego materaca zwracamy uwagę na to, czy odpowiada naszym preferencjom i czy zapewnia nam wygodę korzystania. Właściwe podparcie sylwetki to gwarancja komfortu oraz wyspania. Na rynku dostępne są modele, które zostały podzielone na siedem stref twardości dla lepszego dopasowania do ciała. Czym jest strefowość materaca i jakie są korzyści z jego użytkowania? Zapraszamy do lektury!

Czym są materace siedmiostrefowe?

Materace określane jako siedmiostrefowe to modele z podziałem na fragmenty cechujące się różnym stopniem twardości w zależności od tego na jaką część ciała mają oddziaływać. Każda część organizmu wymaga innego stopnia nacisku i podparcia, co zostało uwzględnione przy wyodrębnianiu poszczególnych stref, aby osiągnąć jak najlepsze dopasowanie do anatomicznego kształtu. W materacach sprężynowych uzyskano taki efekt poprzez użycie sprężyn o różnej grubości, natomiast w wysokoelastycznych i piankowych – przy pomocy odpowiednich nacięć pian, które jednocześnie usprawniają wentylację. Z kolei w modelach lateksowych siedem stref stworzono dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu znacznej ilości otworów o różnej średnicy.

Jakie są strefy w materacu?

7 stref twardości w materacu – co to znaczy?Jakie wyodrębniono obszary w modelach siedmiostrefowych? Pierwszym z nich jest sektor głowy, który charakteryzuje się średnią twardością, dzięki czemu zapewnia lepsze krążenie krwi. Strefa ta jest optymalna dla osób o wzroście od 160 cm, przez co nie zaleca się jej dla młodych osób, które nie mają w pełni ukształtowanego układu szkieletowego. Kolejnym obszarem są barki, gdzie ważna jest swoboda dopasowania się i podparcia tej części ciała wraz z ramionami, zachowując naturalne ukształtowanie kręgosłupa, bez zbędnych nacisków, dzięki czemu mięśnie mogą się w pełni rozluźnić i zregenerować. Powierzchnia lędźwiowa o średniej twardości cechuje się większą elastycznością, aby odpowiednio ustabilizować okolice talii, wspomagać krążenie i nie wpływać na spięcie mięśni przy kręgosłupie. Największą i najważniejszą strefą jest ta, która znajduje się w okolicy miednicy – położona jest na samym środku materaca, a jej główną funkcją jest podtrzymywanie najcięższej części ciała. Strefa ud jest znacznie twardsza, aby odpowiednio je podeprzeć, w odróżnieniu od obszaru łydek, który cechuje się elastycznością wspomagającą przepływ krwi. Ostatni jest sektor dla stóp, który poprzez średnią twardość zapewnia im komfort i relaks, którego potrzebują.

Korzyści z siedmiostrefowego materaca

Siedmiostrefowy fizjosystem w materacu zapewnia wiele zalet dla naszego organizmu. Przede wszystkim dzięki temu możemy osiągnąć idealne dopasowanie podłoża do krzywizn ciała, przez co odczujemy znaczny komfort. Brak zbędnych nacisków usprawnia przepływ krwi, co przekłada się na pełne rozluźnienie mięśni i ich optymalną regenerację. Wzmocnienie materaca w jego najbardziej newralgicznych punktach sprawia, że jest on bardziej odporny na eksploatację, co przekłada się na dłuższy okres wysokiego funkcjonowania produktu. Najbardziej odczuwalną korzyścią jest poprawa ogólnego komfortu użytkowania już od pierwszego użycia siedmiostrefowego materaca.

Podział podłoża do spania na odpowiednie strefy, które dopasowano do anatomii ciała użytkownika sprawia, że nie tylko zaśnięcie przebiegnie bez problemów, ale również każdego dnia wstaniesz rześki i wypoczęty. Modele te polecane są dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć wysoki komfort wypoczynku, a szczególnie dla osób aktywnych i sportowców, którzy potrzebują zregenerować swój organizm po męczącym dniu.