Często zdarza się, że materac, który w sklepie wydawał się idealny po kilku nocach okazuje się być za twardym. Wielu z nas może zastanawiać co należy zrobić w takich okolicznościach. Czy od razu musimy kupować nowy? Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam poprawić nasz komfort snu w takim przypadku.

Za twardy materac: po czym go poznać?

Na przysłowiowy pierwszy rzut oka nie zawsze możemy zdać sobie sprawę z tego, że kupiony przez nas materac jest za twardy, ponieważ często trzeba na nim poleżeć parę godzin lub spróbować przespać kilka nocy żeby zorientować się, że źle dobraliśmy dany produkt. Początkową oznaką tego będzie ból w okolicach kręgosłupa spowodowany faktem, że przez całą noc nasze plecy nadmiernie się prostowały. Doskwierać mogą również problemy z zasypianiem – na za twardej powierzchni trudno znaleźć idealną pozycję do snu, co rano skutkuje rozdrażnieniem, zmęczeniem czy bólem głowy. Często dochodzi także do miejscowych uciśnięć czy też problemów z przepływem krwi, wskutek czego zaobserwujemy drętwienie kończyn. Nie zapominajmy także o bardziej długotrwałych efektach źle dobranego materaca, a mianowicie wadach postawy czy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Materac jest za twardy – i co teraz?

Co zrobić, gdy materac jest za twardy?Niewygodny materac może bardzo szybko utrudnić nam prawidłowe funkcjonowanie oraz sprawić, że nie będziemy czerpać żadnej przyjemności z naszego wieczornego odpoczynku. Jednak mamy dobrą wiadomość, ponieważ nie musimy od razu wymieniać produktu, który często kupiliśmy za niemałe pieniądze. Przede wszystkim sprawdźmy nasz stelaż, będący istotnym dla komfortu podczas leżenia. Jeśli mamy jeden ze standardowych, skonstruowany ze sztywnych listew koniecznie przemyślmy wymianę na elastyczny, świetnie współpracujący z materacem i pozwalający pełni korzystać z jego wszelkich udogodnień. Pamiętajmy, że rozmiar stelaża musi być w pełni dostosowany do wymiarów właśnie produktu, na którym bezpośrednio leżymy. Inną metodą może być zwiększenie temperatury w sypialni, jednak sprawdzi się to jedynie w przypadku modeli wypełnionych piankami reagującymi na ciepło. Warto tutaj też wspomnieć, że wiele z nich posiada dwie twardości, dlatego często wystarczy odwrócić go na drugą stronę, aby stał się on bardziej miękki.

Materac nawierzchniowy, a twardość

Jeśli jednak żadna z powyższych metod nie poskutkowała zaopatrzmy się w materac nawierzchniowy, który należy położyć na ten dotychczas stosowany. Ceny takich produktów są znacznie niższe niż standardowych modeli, dlatego warto jest to przemyśleć. Na rynku znajdziemy wiele opcji, jednak najlepsze będą te z dodatkiem pianki termoelastycznej dopasowującej się do kształtu naszego ciała. Świetnie sprawdzi się Hilding Alt dający poczucie wysokiego komfortu oraz miękkości. Za sprawą połączenia zaawansowanych technologicznie pianek możemy uzyskać miły efekt otulenia, który pomoże przy okazji problemów z krążeniem.

Istnieje wiele możliwości, aby zmienić twardość materaca. Jedną ze zdecydowanie najskuteczniejszych jest stosowanie modelu nawierzchniowego, który poprawi komfort snu.