Z pewnością każdy z nas miał kiedyś anginę, czyli ostre zapalenia gardła i migdałków, z którym zmagamy się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jest to stan zapalny błony śluzowej gardła, który pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. A po czym można rozpoznać anginę i jak się ja leczy?

Jakie są przyczyny anginy?

Angina jest jednym z najczęściej występujących schorzeń obszaru górnych dróg oddechowych. Może mieć dwie przyczyny. Pierwsza z nich dotyczy etiologii bakteryjnej. Wówczas mowa o zakażeniu paciorkowcem beta-hemolizującym z grupy A Streptococcus pyogenes. Stanowi on główną przyczynę bakteryjnych zakażeń gardła, a także jest odpowiedzialny za rozwój takich chorób, jak szkarlatyna czy róża. Innym czynnikiem powodującym anginę są wirusy. Najczęściej są to rynowirusy, jednak równie dobrze mogą to być koronawirusy czy wirusy SR. U dzieci odpowiadają one w 70-85% przypadków za zapalenie gardła i migdałków. Źródłem zakażenia jest chory człowiek lub bezobjawowy nosiciel.

Jakie są objawy anginy?

Angina najczęściej kojarzy nam się nam się z bólem gardła. Jednak współcześnie termin ten odnosi się do paciorkowcowego zapalenia błony śluzowej i migdałków podniebiennych. A o jakich objawach warto wiedzieć?

Objawy anginy wywołanej paciorkowcem

Angina u dorosłych i dzieci - po czym rozpoznać i jak leczyć?Angina wywołana przez bakterie objawia się poprzez silny ból gardła, który pojawia się podczas przełykania i niekiedy promieniuje aż do uszu. Można zauważyć tutaj powiększone węzły chłonne na szyi, a także wybroczyny na podniebieniu. Zazwyczaj błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona, a język ma malinowy odcień. W wielu sytuacjach ach mamy do czynienia z powiększonymi migdałkami, na których czasem pojawiają się białe plamki lub ropa. Do innych objawów zalicza się ból głowy, nudności i wymioty (najczęściej u dzieci), a także wysypka. Sama choroba rozwija się nagle, a symptomy są dość intensywne. Tutaj charakterystyczny jest brak kataru i kaszlu.

Objawy anginy wywołanej wirusami

W przypadku anginy wywoływanej wirusami mamy do czynienia z charakterystycznymi objawami, takimi jak katar oraz nieżyt nosa, a także kaszel czy biegunka. Jednak nie możemy również pominąć kilku innych kwestii. Przede wszystkim pojawia się o wiele słabszy ból gardła, niż to jest w przypadku zakażenia bakteryjnego. Oprócz tego pojawia się ból głowy, mięśni i stawów, a także niewielka gorączka.

Jak przebiega diagnozowanie anginy?

Podstawą leczenia anginy jest właściwa diagnostyka. W końcu odróżnienie infekcji o podłożu bakteryjnym od infekcji o podłożu wirusowym ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim rozpoznanie przeprowadza się na podstawie podanych przez pacjenta dolegliwości oraz badań przedmiotowych – w tym badań gardła i jamy ustnej oraz ocena węzłów chłonnych. Częstość objawów klinicznych była podstawą opracowania skali punktowej według Centora/McIsaaca, która określa prawdopodobieństwo etiologii paciorkowcowego zapalenia migdałków podniebiennych. Ponadto w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń lekarz może zlecić wykonanie jednego z poniższych badań, czyli:

  • szybkiego testu lateksowego na obecność antygenu Streptococcus z grupy A,
  • badanie bakteriologiczne w formie wymazu z gardła i migdałków podniebiennych,
  • badanie krwi, w którym oznacza się takie parametry jak stężenie białek ostrej fazy (CRP) lub przeciwciał ASO.

Na czym polega leczenie anginy?

Leczenie anginy obejmuje leczenie przyczynowe i objawowe. W znacznym stopniu jest uzależnione od czynnika sprawczego. W przypadku anginy wywołanej przez bakterie stosuje się antybiotyki. W zakażeniach wirusowych nie są one stosowane. Jeśli chodzi o leczenie objawowe, to obejmuje ono stosowanie preparatów do ssania o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mogą one zawierać lidokainę, salicylan choliny i benzydaminę. Oprócz tego stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie można również zapomnieć o dużej ilości płynów szczególnie w razie gorączki, a także odpoczynek. Tutaj najlepiej postawić na odpowiednio skomponowane łóżko, które składa się z licznych akcesoriów sypialnianych oraz dopasowanego do naszych potrzeb i preferencji materaca www.sleepinghouse.pl/158-materace-90×190-cm.

Czy po anginie mogą pojawić się powikłania?

Angina bakteryjna to choroba ogólnoustrojowa, a nieleczona lub nieprawidłowo leczona może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Powikłania po anginie mogą dotyczyć wielu układów, a do najczęściej występujących schorzeń zalicza się:

  • ropień okołomigdałkowy, którego przebycie stanowi wskazanie do wycięcia migdałków,
  • ropień tylnogardłowy, występujący wyłącznie u dzieci,
  • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, które występuje niemal wyłącznie u dzieci,
  • bakteriemia,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Ponadto należy wiedzieć, że angina jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla ciężarnych. bardzo wysoka gorączka, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, może doprowadzić do obumarcia płodu. Wówczas niezwykle ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby oraz jej wyleczenie.

Angina jest chorobą niezwykle zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów warto udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. W ten sposób możemy szybko wyleczyć anginę i uniknąć groźnych powikłań.

Przeczytaj także:

  1. Jak szybko zasnąć – sprawdzone sposoby na zaśnięcie
  2. Kolory do sypialni – które warto wybrać, by stworzyć idealne miejsce do relaksu?
  3. Jaki materac do łóżka warto kupić?