Ząbkowanie to ważny etap rozwoju każdego dziecka, jednak może być ono również wyzwaniem zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Jest to bowiem proces, podczas którego pierwsze ząbki pojawiają się w jamie ustnej dziecka. To naturalny etap, ale też pewien niepokoju i stresu związanego z bólem, a tym samym płaczem maluszka. Rodzice są więc często zdezorientowani i nie wiedzą, jakie kroki podjąć, aby pomóc swojemu dziecku. Dlatego też przed pierwszym ząbkowaniem warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że pojawienie się pierwszych zębów u maluszka zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Często bowiem niepotrzebnie panikujemy lub martwimy się, jeśli u naszego dziecka nie zaczęło się jeszcze ząbkowanie. Spokojnie, nadejdzie ono w odpowiednim czasie. Niektóre maluszki zaczynają już ząbkować około 3. lub 4. miesiąca, jednakże u innych zęby pojawiają się dopiero przed ukończeniem roku i jest to jak najbardziej w porządku. Nie ma więc powodu do obaw, jeśli kilkumiesięczne dziecko nie ma jeszcze ani jednego ząbka. Warto też wiedzieć, że pierwsze zęby, które pojawiają się u większości dzieci, to zęby sieczne dolne. Dopiero w późniejszym czasie pojawiają się górne jedynki, a na koniec zęby trzonowe (wychodzą one najczęściej w drugim roku życia, a nawet trzecim). Jaki jest zatem wniosek? Nie należy porównywać stanu uzębienia u niemowlaków w tym samym wieku. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a ząbkowanie jest też w około 70% uwarunkowane genetycznie.

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie u dzieci: co musisz wiedzieć?Rodzice niestety często są przewrażliwieni w kwestii zdrowia maluszka, dlatego też starają się wyłapywać wszystkie najmniejsze zmiany chorobowe, także te, które mogą świadczyć o pierwszym ząbkowaniu. Nie należy jednak myśleć, że każde przeziębienie czy podwyższona temperatura oznaczają wychodzenie ząbka. Objawów ząbkowania jest znacznie wiele, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać, aby mieć spokojną głowę i faktycznie móc rozpoznać pierwsze zmiany związane z ząbkowaniem. Przede wszystkim jest to ślinienie się, czyli zwiększona produkcja śliny, która z kolei jest spowodowana podrażnieniem towarzyszącym ząbkowaniu. Występuje tutaj także zatem nierzadko swędzenie i ból dziąseł. Dziecko odczuwa wówczas dyskomfort oraz ból. Może być również bardziej drażliwe i niespokojne. Poza tym mogą występować trudności w jedzeniu i spaniu. Ze względu na ból i dyskomfort, maluch nie będzie chciał przyjmować posiłków i trudniej będzie mu zasnąć. Dlatego też w tym okresie warto zadbać o odpowiednie wyposażenie łóżka, jeśli Twój maluch śpi z Tobą. Koniecznie zaopatrz się w wygodny materac, który zwiększy jakość Waszego snu. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/115-materace-200×200 z pewnością znajdziesz coś dla siebie i swojego maleństwa.

Co też istotne, podczas ząbkowania dziecko często wkłada do buzi rączki i inne przedmioty, aby ukoić ból. Oczywiście może wystąpić gorączka, ale nie towarzyszy ona bezpośrednio ząbkowaniu, a raczej wystąpieniu infekcji, która jest spowodowana obniżoną odpornością w tym czasie. Jeśli jednak temperatura nie ustaje, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczył on możliwość wrzynania się ząbka i mógł przepisać odpowiednią maść.

Co na ząbkowanie u niemowlaka?

Każdy rodzic chce wiedzieć, w jaki sposób może pomóc swojemu dziecku i uśmierzyć choć trochę jego ból. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które łagodzą dolegliwości związane z ząbkowaniem. Po pierwsze dobrym rozwiązanie są gryzaki i zabawki chłodzące. Pomagają one masować dziąsła dziecka, a zimno przynosi szczególną ulgę w przypadku bólu. Warto zatem zaopatrzyć się w gryzaki jak najszybciej, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy rozpocznie się proces ząbkowania. Sami również możemy masować dziąsła dziecka. Ważne jest jednak to, aby mieć czyste ręce i robić to w sposób delikatny. W tym przypadku warto także dodatkowo stosować specjalną maść lub żel, które zawierają składniki łagodzące i przeciwbólowe. Jeśli lekarz nie przepisał nam takiego preparatu, w aptece możemy dostać wiele podobnych produktów bez recepty. W czasie ząbkowania warto także podawać dziecku zimne przekąski, takie jak lody czy schłodzone plastry owoców. Trzeba mieć tutaj jednak na uwadze wiek dziecka, gdyż kilkumiesięczne maluszki nie powinny jeszcze dostawać tego typu pokarmu. Starajmy się z kolei unikać ostrych i twardych posiłków, gdyż mogą one podrażnić dziąsła i sprawić dodatkowy ból. Zrezygnuj również z takich produktów, jak herbatniki i inne ciasteczka, ponieważ zawierają one cukier szkodliwy dla zębów. W szczególnych przypadkach możesz podać dziecku środek przeciwbólowy (np. paracetamol lub ibuprofen), jeśli maluch jest naprawdę niespokojny. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalna nakładka na palec, dzięki której wykonujemy masaż dziąseł.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Ząbkowanie to naturalny proces, który nie powinien powodować u nas niepokoju. Jednak zdarzają się sytuacje, w których warto wybrać się z malcem do lekarza. W przypadku podwyższonej temperatury przede wszystkim powinniśmy dopilnować, aby nie przekroczyła ona 38 stopni Celsjusza. Jeśli przekracza ona tę granicę już przez dłuższy czas, zdecydowanie warto skonsultować się z pediatrą. Wizyta u lekarza również będzie konieczna w przypadku naprawdę silnych dolegliwości bólowych, które nie ustępują po zastosowaniu domowych metod łagodzenia bólu. Niepokojąca może być także wysypka, która pojawi się na skórze dziecka. Nietypowym objawem jest też obrzęk w okolicy twarzy czy zaburzenia neurologiczne. W takich przypadka konsultacja jest jak najbardziej wskazana.

Ząbkowanie jest naturalnym etapem rozwoju każdego dziecka. Choć może być czasem uciążliwe zarówno dla malucha, jak i dla rodziców, istnieją różne sposoby, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości związane z tym procesem. Ważne jest również monitorowanie stanu zdrowia dziecka i konsultacja z lekarzem pediatrą w przypadku pojawienia się nietypowych objawów. Zapewniając maluchowi wsparcie i troskę podczas ząbkowania, rodzice mogą pomóc im przejść przez ten etap w sposób jak najbardziej komfortowy i bezpieczny.

Przeczytaj także:

  1. Materac dla seniora – jaki model będzie najlepszy?
  2. Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?
  3. Dlaczego sypialnia Hildinga jest tak kusząca?