Nadwaga i otyłość to zmora wielu osób. W trosce o dobry wygląd oraz lepsze samopoczucie często podejmujemy walkę z nadprogramowymi kilogramami, a wiąże się to z dietą odchudzającą. Niestety, nie istnieje jeden, uniwersalny model żywienia, gdyż każdy z nas się różni. Najważniejsze, aby móc wyrobić sobie odpowiednie nawyki. A w jaki sposób?

Jakie produkty wybierać, aby skutecznie schudnąć? 

Zdrowa, odchudzająca dieta charakteryzuje się odpowiednim rozkładem wszystkich składników odżywczych, których wartość energetyczna powinna być pomniejszona. Jednak, co jeść, aby obniżyć masę ciała? Przede wszystkim należy zadbać o zdrowe źródła białka, za które odpowiada m.in. chude mięso, tłuste ryby czy jajka. Inną kwestią są warzywa, które stanowią skarbnicę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Warto włączyć głównie marchewkę, brokuła oraz zielony groszek. Nie można zapomnieć także o owocach, które można spożywać o każdej porze dnia, gdyż to nie wpływa na ich metabolizowanie. W diecie odchudzającej najlepiej sprawdza się jagody, truskawki, a także maliny.

Źródła pustych kalorii

Co jeść, aby schudnąć?Puste kalorie to największe zagrożenie dla każdej osoby odchudzającej się. Charakteryzują się tym, że dostarczają energii organizmowi, ale ze stałych tłuszczów czy dodawanych cukrów, a nie niezbędnych składników pokarmowych. Nie mają praktycznie żadnych składników odżywczych, ale dobrze smakują poprzez spore ilości cukrów, a także tłuszczy. Stanowią przeszkodę w odchudzaniu, a stanowią je w dużej mierze:

  • słodycze, w tym cukierki, żelki, ciasteczka i inne wyroby cukiernicze,
  • białe pieczywo i przetworzona mąka,
  • fast foody oraz słone przekąski, typu chipsy czy słone orzeszki,
  • alkohol, napoje energetyczne i owocowe,
  • kiełbaski, parówki, bekon, żeberka.

Zasady właściwego odżywiania się

Wybieramy zdrowe produkty, staramy się unikać pustych kalorii, a i tak nie możemy schudnąć? Być może nasz poziom aktywności fizycznej jest zbyt niski lub po prostu w nie przestrzegamy zasad właściwego odżywiania się, które obowiązują na diecie odchudzającej i nie tylko. Do nich zaliczyć można takie kwestie, jak:

  • regularne jedzenie – zapewni ciągłą sytość w ciągu dnia,
  • nawadnianie się – zaleca się wypijanie min. 1,5 l wody, która jest głównym składnikiem biorącym udział w wielu ważnych procesach metabolicznych,
  • powolne jedzenie oraz dokładne żucie każdego kęsa – zapobiega to przejadaniu się.

Ważne jest również zdrowe wysypianie się, w którym udział bierze materac nawierzchniowy. Nie każdy z nas wie, ale zbyt mała ilość snu przekłada się na gorsze samolocie, a to często wiąże się z podjadaniem. W ten sposób dostarczamy niepotrzebnych kilokalorii.

Zdrowa dieta odchudzająca pozwala nam powoli, ale systematycznie chudnąć. Może nie przyniesie w ciągu miesiąca spektakularnych efektów, aczkolwiek po jakimś czasie zauważymy zdecydowaną różnicę – i to bez efektu jojo!

Przeczytaj także: