W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zmaga się z alergią, czyli nadmierną i nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na występujące w środowisku substancje obce. Może ona również negatywnie oddziaływać na wypoczynek, gdyż utrudnia zasypianie czy obniżaj jakości wypoczynku. Z uwagi na to warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swoje łóżko przed rozwojem czynników alergicznych, takich jak np. roztocza.

Wilgoć i roztocza – jak sobie z nimi radzić?

Do dwóch niepożądanych w łóżko czynników zalicza się wilgoć oraz roztocza. Dlaczego? Otóż odpowiadają one za niehigieniczne warunki do wypoczywania, przez co jesteśmy narażeni na liczne alergeny. Roztocza mogą powodować alergię i mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Natomiast gromadząca się wewnątrz, np. materaca wilgoć, stwarza korzystne warunki do rozwijania się bakterii. Aby chronić swoje łóżko przed tymi czynnikami, należy:

  • regularnie odkurzać materac,

  • nie ścielić łóżka zaraz po wstaniu,

  • wietrzyć kołdrę i poduszkę.

Dbanie o akcesoria sypialniane to jedno, a ich odpowiedni wybór – to drugie. Zatem, co uwzględnić przy komponowaniu komfortowego łóżka, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do spania?

3 elementy wyposażenia łóżka, które zapewniają higieniczne warunki do spania

Łóżko składa się z wielu elementów, w tym stelaża, pościeli czy prześcieradła. Jednak do tych najważniejszych zaliczają się produkty, które jednocześnie mogą zapewniać higieniczne warunki do spania.

Jak zabezpieczyć łóżko przed wilgocią i roztoczami?Po pierwsze – materac

Dla alergików najlepiej sprawdzą się modele z pianki wysokoelastycznej lub lateksu. Wszystko z uwagi na fakt, że cechują się otwartokomórkową strukturą, która sprawia, że świeże powietrze może swobodnie przepływać przez wypełnienie materaca. Co więcej, odznaczają się właściwościami antyalergicznymi i możliwością szybkiego pochłaniania oraz oddawania wilgoci.

Po drugie – kołdra i poduszka

W sypialni – niezależnie od wieku, świetnie sprawdzą się kołdra syntetyczna lub poduszka dziecięca antyroztoczowa. Tego rodzaju modele muszą spełniać kilka kwestii, które uwzględniają:

  • możliwość prania przynajmniej w 60 ºC,

  • wykonanie z materiałów przyjaznych i delikatnych dla skóry wrażliwej,

  • właściwości antyalergiczne,

  • wysoki stopień cyrkulacji wypełnienia.

Po trzecie – ochraniacz na materac

Coraz częściej decydujemy się na ochraniacz na materac, który zabezpiecza podłoże do spania przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju nakładka higieniczna zapewnia ochronę przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami, które mogą obniżać komfort snu. Co więcej, dodatkowo pozwala na odpowiednią wentylację materaca, dzięki czemu chroni przed przegrzaniem.

Na sen przeznaczamy średnio osiem godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfortowe warunki do wypoczywania – wolne od nadmiernej wilgoci czy roztoczy. Pomóc w tym mogą odpowiednie dbanie o akcesoria sypialniane, a także postawienie na wysokiej jakości produkty, takie jak ochraniacz na materac.