Pomieszczenia w domu są urządzane w taki sposób, aby mogły być w pełni funkcjonalne. W kuchni obowiązków znajduje się lodówka czy piekarnik, a w łazience – zlew, toaleta oraz prysznic. Podobne zasady dotyczą sypialni, gdyż jej podstawowym elementem jest łóżko, które odpowiada za zdrowy i spokojny sen. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wyróżnić tutaj można szereg innych czynników, które również mogą wpływać na sen. Zatem, jak urządzić komfortową sypialnię oraz w jaki sposób wpływa ona na sen? 

Po pierwsze – kolor ścian 

Nie od dziś wiadomo, że kolory, którymi się otaczamy, mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Jedne z nich wyciszają, inne natomiast powodować problemy ze skupieniem. Z uwagi na to, warto odpowiednio dopasować je do typu pomieszczenia, które urządzamy. A jak to jest w przypadku sypialni? Jak się okazuje, nasz mózg najszybciej przetwarza chłodne barwy, takie jak szary czy niebieski. W ich otoczeniu umysł człowieka może się wyciszyć, przez co szybko zasypiamy. Oprócz tego świetnie sprawdzi się biel, beż czy brąz, które są stonowane. Dają one poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a przy tym działają kojąco na zmysły. A jakich kolorów unikać w sypialni? Zdecydowanie nie zaleca się pomarańczy czy czerwieni, gdyż mają działanie pobudzające, co mogą utrudniać zasypianie.

Po drugie – sposób ustawienia mebli

Meble to obowiązkowy element każdej sypialni. Mogą mieć różną funkcję, jednak jedna rzecz pozostaje bez zmian – trzeba je w jakiś sposób ustawić. Tylko, jak to zrobić, aby nie zakłócić zdrowego wypoczynku, a jednocześnie nie zmniejszy optycznie przestrzeni? Najlepiej kierować się w tym przypadku zasadami feng shui. Mówią one o tym, aby łóżko było jak najbardziej dosunięte do ściany oraz wyposażone w zagłówek, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa. W przypadku innych mebli zaleca się wybieranie modeli z zabudowanymi frontami, co pozwala utrzymać porządek. Najlepiej prezentują się one pod ścianą prostopadłą do ściany, przy której stoi łóżko. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie przy łóżku szafki nocnej, gdyż pozwala ona na przechowywanie, np. chusteczek czy telefonu.

Po trzecie – elementy dekoracyjne

Sypialnia powinna uwzględniać również elementy dekoracyjne. Obejmują one wiele grup, które mają dodatkowo wpływ na sen, a zaliczyć do nich można:

  • rośliny – wybieramy te, które w nocy produkują tlen,
  • dywan – izoluje stopy od chłodnej podłogi, jednak musi mieć możliwość prania, by pozbyć się nagromadzonego kurzu,
  • rolety i zasłony – ograniczają dostęp światła, zapobiegając zakłóceniu wydzielania melatoniny,
  • świece zapachowe – uwalniają olejki eteryczne, które pozwalają się zrelaksować oraz ułatwiają zasypianie,
  • koc – zapewnia dodatkowy komfort termiczny i przyjemnie otula w chłodne wieczory,
  • oświetlenie – sprawdzą się tutaj zarówno żyrandole, jak i kinkiety, najważniejsze jednak, aby emitowały delikatne i ciepłe światło, które nie będzie zakłócać rytmu dobowego.

Po czwarte – podział stref

Jak sypialnia wpływa na jakość snu?Sypialnię można podzielić na trzy strefy. Pierwsza z nich to strefa nauki i pracy, obejmująca biurko, ergonomiczny fotel oraz najczęściej regał na książki lub dokumenty. Wydziela się ją najczęściej, gdy w domu nie ma osobnego pomieszczenia, np. na biuro. Zaleca się jednak, aby stanowiła odizolowane, chociażby parawanem miejsce, w którym będziemy mogli skupić się na swoich obowiązkach. W sypialni możemy znaleźć również strefę relaksu. To właśnie w niej spędzamy wolne chwile i odprężamy się przy ulubionym serialu lub książce. Może stanowić również miejsce do rozwijania swoich zainteresowań (malowania, pisania czy składania modeli). W zależności od tego, co lubimy robić, możemy tutaj uwzględnić różnego rodzaju meble – od stołu, przez dodatkową komodę czy fotel. Ostatnią, ale najważniejszą strefą jest strefa wypoczynkowa. Obejmuje ona przede wszystkim wygodne łóżko, w którym możemy spokojnie przespać całą noc. A jak je odpowiednio skomponować?

Po piąte – materace do spania

Materace do spania to obowiązkowe elementy wyposażenia każdego łóżka, gdyż odpowiadają one za stabilizację całego ciała w czasie snu. Dzięki swojej unikalnej budowie oraz właściwością są w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co redukują dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Zostały stworzone z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zapewniają zdrowy sen oraz dogłębną regenerację organizmu. Na współczesnym rynku znajdziemy liczne modele, w tym:

  • materace dziecięce – stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych oraz w trosce o prawidłowy rozwój kręgosłupa,
  • materace antyalergiczne – wyróżniają się wysokim stopniem higieniczności oraz antyalergicznością, przez co są dedykowane dla alergików,
  • materace nawierzchniowe – skutecznie podnoszą komfort snu oraz mogą być stosowane jako wierzchnia warstwa kanap, sof czy materacy hotelowych.

Po szóste – akcesoria sypialniane

Akcesoria sypialniane to szeroka grupa produktów, które mają na celu zwiększenie komfortu wypoczynku oraz poprawę jakości snu. Wiele z nich to obowiązkowe elementy wyposażenia łóżka, a do nich zalicza się przede wszystkim:

  • stelaż – zwiększa komfort snu oraz wydłuża żywotność materaca,
  • poduszka – odpowiada za wsparcie głowy, barków oraz kręgosłupa szyjnego,
  • kołdra – przyjemnie otula oraz zapewnia komfort termiczny w czasie snu.

Jednak to nie wszystko! Oczywiście zarówno poduszkę, jak i kołdrę trzeba w coś ubrać, przez co i pościel jest uważana za jedno z ważniejszych akcesoriów sypialnianych. W ofercie znajdziemy modele, które zostały wyprodukowane z delikatnych w dotyku i trwałych tkaniny. W zależności od rodzaju materiału mogą wyróżniać się innymi właściwościami.

Każdy, nawet najmniejszy element w sypialni może mieć znaczący wpływ na jakość oraz długość naszego wypoczynku. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na najwyższej jakości akcesoria sypialniane, a także odpowiedni sposób aranżacji. Pomóc w tym mogą liczne sklepy stacjonarne oraz internetowe, które mają w swojej ofercie wiele produktów – wystarczy tylko dopasować je do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika!