Nowy rok przede wszystkim oznacza zmianę starego kalendarza na nowy. Jest to działanie, którego podejmuje się większość z nas, aby pozostać zorganizowanym i pamiętać o wszystkich istotnych sprawach do załatwienia. Tutaj jednak nasuwa się pytanie: jaki rodzaj kalendarza będzie odpowiedniejszy? Jeszcze do niedawna praktycznie wszyscy korzystali z tradycyjnych, papierowych kalendarzy, natomiast obecnie powoli wypierają je kalendarze w wersji elektronicznej, które zawsze mamy pod ręką. W tym artykule przedstawimy wady i zalety obu opcji, a tym samym stwierdzimy, które rozwiązanie wygrywa ten pojedynek.
Zalety kalendarza tradycyjnego
Kalendarz papierowy to klasyka, której trzyma się nadal wiele osób. Z pewnością musi mieć więc swoje zalety, które przeważają nad elektroniczną wersją kalendarza. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rodzajów papierowych kalendarzy też jest dosyć sporo, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Pomijając już standardowe rozwiązanie w postaci kalendarza na ścianę, możemy wyróżnić profesjonalne plannery czy kalendarze kieszonkowe. Plannery oferują mnóstwo miejsca na własne notatki oraz umożliwiają dokładne rozpisanie zaplanowanych czynności czy nawet zajęć na cały dzień. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubię być dobrze zorganizowane. Z kolei kalendarze kieszonkowe są praktyczne ze względu na ich mały rozmiar, dzięki czemu możemy je zawsze mieć pod ręką. Plusem tradycyjnych kalendarzy jest również spory wybór okładek. Wiele osób lubi ładnie prezentujące się gadżety, a kolorowe i designerskie kalendarze wręcz zachęcają do zapisywania w nich swoich planów. Ponadto w dobie dzisiejszej technologii papierowa wersja jest także pewnym odpoczynkiem od ekranu. Jest to zdrowsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli większość dnia spędzamy przed komputerem czy telefonem. Dodatkowym plusem jest to, że kalendarz papierowy funkcjonuje niezależnie od zasilania elektrycznego – nie ma potrzeby ładowania ani obawiania się awarii systemu. Zapisując też informacje ręcznie, lepiej je zapamiętujemy.
Wady kalendarza papierowego
Kalendarz papierowy ma jednak swoje wady, przez które coraz więcej osób przerzuca się na jego elektroniczną wersję. Po pierwsze kalendarze tradycyjne posiadają ograniczoną przestrzeń na zapisywanie danych. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku małych, kieszonkowych kalendarzy – wprawdzie nadają się one tylko do zapisywania pojedynczych informacji. W kalendarzu papierowym nie można też szybko zmienić planów czy przenosić wydarzeń z jednego dnia na inny bez dodatkowego bazgrania długopisem. Z kolei osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planowaniem i organizacją, często zapominają w ogóle zaglądać do kalendarza i zapisywać w nim istotne informacje. Zdecydowanie trudniej do niego przywyknąć niż do kalendarza elektronicznego. Poza tym tradycyjny kalendarz jest podatny na zniszczenia. W torebce pełnej rzeczy łatwo mogą ulec podarciu, a podczas pracy łatwo je zalać kawą, przez co możemy stracić cenne dane. Taki kalendarz też zajmuje miejsce, zwłaszcza jeśli jest duży i ciężki. To jednak mało wygodne rozwiązanie, przez które wolimy korzystać z kalendarza w telefonie czy laptopie.
Zalety kalendarza elektronicznego
Nic dziwnego, że kalendarz elektroniczny obecnie przeważa na papierową wersją. Posiada on naprawdę wiele zalet, a jednymi z nich są praktyczność i poręczność. Po kalendarz w telefonie możemy chwycić w każdym miejscu i o każdym czasie i nie musimy ze sobą nosić dodatkowego ciężaru w postaci kalendarza papierowego. Ponadto elektroniczna alternatywa oferuje nieograniczoną przestrzeń do zapisywania informacji, a także umożliwia szybkie i łatwe edytowanie wydarzeń. Praktyczną funkcją jest również opcja przypomnienia – nie musimy sobie zawracać głowy pamiętaniem o sprawdzeniu kalendarza. Wystarczy, że telefon zawibruje, spojrzymy na jego ekran i już wiemy, jakie zadania nas jeszcze czekają i o czym być może zapomnieliśmy. Coś, czego także nie posiada kalendarz papierowy, to synchronizacją z chmurą. Pozwala ona na dostęp do kalendarza z dowolnego miejsca na świecie, o ile tylko posiadamy połączenie z internetem. Kalendarz może także synchronizować się z mailem, co jest szczególnie przydatne podczas pracy. Wtenczas kalendarz automatycznie zapisuje wszystkie ważne wydarzenia i plany bez naszej ingerencji. To spore ułatwienie w tłoku codziennych obowiązków i zadań.
Wady kalendarza elektronicznego
Kalendarz elektroniczny to prawdziwa innowacja, ale ona także nie pozostaje bez pewnych wad. Niestety zawsze istnieje ryzyko utraty danych w przypadku awarii sprzętu czy problemów z serwerami. Poza tym kalendarz elektroniczny to dodatkowy czas przed ekranem, co jest zdecydowanie niezdrowe dla naszych oczu. Nowe technologie związane z powadzeniem takiego kalendarza mogą też przytłoczyć. Niespodziewane aktualizacje sprawiają, że musimy na nowo uczyć się obsługiwać system. Mimo wszystko kalendarz papierowy jest bardziej intuicyjny, a ponadto możemy go prowadzić na własny sposób. Dodatkowe godziny przed ekranem mogą również niekorzystnie wpływać na jakość naszego snu. Dlatego też warto wyposażyć się w wygodny materac, który zapewni nam bardziej treściwy wypoczynek. Na stronie hilding.pl znajdziesz wiele doskonały modeli, natomiast pod tym linkiem: sleepinghouse.pl znajdują się materace w rozmiarze 80×200 idealne do łóżek pojedynczych. W Nowym Sączu również wyposażysz się w materac swoich marzeń!
Jak kalendarz wybrać?
Każda wersja posiada swoje wady i zalety. Aby więc wybrać idealny kalendarz dla siebie, trzeba się zastanowić, które cechy bardziej do nas przemawiają, a które nas odrzucają. Choć obecnie większą popularnością cieszą się kalendarze elektroniczne, to jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od osobistych preferencji, a także stylu życia. Ci, którzy cenią tradycję, estetykę i fizyczność, mogą bardziej preferować kalendarze papierowe. Z kolei ci, którzy prowadzą intensywne życie zawodowe, potrzebują szybkiego dostępu do zapisanych danych i możliwości edytowania harmonogramu w locie, mogą być bardziej zadowoleni z kalendarza elektronicznego. Niektórzy też wybierają połączenie obu tych opcji – w ogólnej mierze trzymają się jednej wersji, podczas gdy druga stanowi dodatkowe wsparcie lub miejsce na bardziej osobiste zapisy.
Zarówno kalendarze tradycyjne, jak i elektroniczne są wspaniałym rozwiązaniem, aby pozostać zorganizowanym. Jednak to, jaki kalendarz wybierzemy w ostateczności, zależy wyłącznie od naszych odczuć i preferencji. Czasem też trzeba się poddać metodzie prób i błędów, aby finalnie znaleźć najlepsze rozwiązanie.