Kawa to napój o długiej historii, który stanowi istotny element kultury. Jest popularny praktycznie we wszystkich regionach świata. Wokół ziaren kawowca krąży wiele mitów, a temat związany z wpływem tego napoju na zdrowie jest wysoce kontrowersyjny. Jakie są fakty dotyczące oddziaływania kofeiny na ludzki organizm?

Jakie jest pochodzenie kawy?

Kawa to napój o bogatej historii. Istnieje wiele legend, które mówią o odkryciu ziaren, a pierwsze plantacje pojawiły się najprawdopodobniej około 500 roku, na Półwyspie Somalijskim. Historycy uważają, że jako pierwsi kawę pili Arabowie – około XI wieku. Przez długi czas Europejczycy uważali ten napój za pogański, ze względu na to, że był on istotnym elementem kultury muzułmanów. Z czasem jednak uprzedzenia zniknęły, a pierwsze kawiarnie powstały we Włoszech w XII wieku. W tym samym czasie kawa najprawdopodobniej trafiła również na teren Polski. Do dziś jest to jeden z najczęściej spożywanych napojów, a wpływ kofeiny na organizm to temat sporny i wywołujący wiele emocji. Istnieją zarówno zwolennicy picia kawy, którzy uważają, że korzystnie wpływa na organizm, jak i zdecydowani przeciwnicy. Skąd obecnie pochodzi większość wykorzystywanych ziaren? Kawowce uprawiane są przede wszystkim w Kolumbii, Brazylii i Wietnamie. Są to krzewy, które występują w wielu różnorodnych gatunkach. Stąd wynika rozmaitość kaw, które możemy znaleźć na sklepowych półkach.

Kawa – cechy charakterystyczne

Kawa w codziennej diecie - jak wpływa na zdrowie?Kawa kojarzona jest przede wszystkim z tym, że podnosi poziom energii i ułatwia skupienie. Skąd wynikają te efekty? Z zawartości kofeiny! Jest to substancja, która w naturalnym środowisku stanowi truciznę, poprzez którą rośliny bronią się przed szkodnikami. Maksymalne stężenie kofeiny w organizmie z reguły ma miejsce 1 godzinę po spożyciu. Jakie są inne istotne składniki kawy?

  • Związki polifenolowe – wykazują działanie przeciwnowotworowe, hamują powstawanie blaszek miażdżycowych, działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i opóźniają rozkład witaminy C.
  • Trygonelina – przekształca się w kwas nikotynowy
  • Kwas szczawiowy – jest to substancja dostarczana do organizmu z różnymi produktami, a prawidłowo działający układ pokarmowy po prostu je wydala.

Kawa jest elementem diety wielu osób. Dzięki niej można znacznie podnieść swoją produktywność podczas wykonywania codziennych zadań. Nie należy jednak bagatelizować roli wypoczynku. Kluczem do wysokiego poziomu energii jest efektywny sen! Podstawa to dobre wyposażenie sypialni – w szczególności w materac z asortymentu renomowanego producenta, takiego jak https://hilding.pl/ – i wypracowanie efektywnej i zdrowej rutyny snu. Dopiero później można polegać na kofeinie, która powinna stanowić jedynie dodatkowy czynnik zwiększający poziom energii.

Prozdrowotne właściwości kawy

Choć wpływ kawy na zdrowie to kwestia sporna, nie można zaprzeczyć jej wielu prozdrowotnym właściwościom. Regularne picie kawy może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, Alzheimera, a nawet na cukrzycę typu II. Ziarna kawy zawierają w swoim składzie kwas chlorogenowy – prawdopodobnie ogranicza on prawdopodobieństwo wystąpienia raka wątroby. Kofeina przyspiesza proces przemiany materii, dobrze wpływa na trawienie, a z korzystnych właściwości mogą cieszyć się alergicy dzięki zmniejszeniu wydzielania histaminy. Z kolei kwas chlorogenowy łagodzi stany zapalne. Zdrowy tryb życia złożony z regularnej aktywności, zdrowej diety, i picia umiarkowanych ilości kawy, to recepta na duże ilości energii. Jeśli chcesz jeszcze bardziej poprawić swoje samopoczucie, koniecznie zadbaj również o sen. Jego wydajność zależy nie tylko od wieczornej rutyny, ale również od wyposażenia sypialni. Odwiedź stronę http://sprezynowe-materace.pl i zainspiruj się! Stwórz niepowtarzalne wnętrze, w którym zapadniesz w głęboki sen, a rano wypijesz pyszną filiżankę kawy.

Kiedy kawa może szkodzić?

Kawa ma wiele właściwości wpływających korzystnie na zdrowie. Jednak Czasem może okazać się również szkodliwa. Umiarkowane spożycie kawy, które nie przekracza 400 mg w ciągu dnia, nie wpływa szkodliwie na zdrowie, ani na samopoczucie. Jednak regularne przekraczanie tej maksymalnej dawki może okazać się zgubne. Do jakich objawów prowadzi picie nadmiernych ilości kawy? Najpopularniejsze problemy to bóle żołądka, bezsenność, migreny, arytmia, uczucie niepokoju i nadmierna, niekontrolowana pobudliwość. A kto powinien całkowicie zrezygnować z picia kawy? Przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią. Alternatywą dla nich może być wybór napoju bezkofeinowego. Grupą osób, na które kawa może działać negatywnie są pacjenci leczeni farmakologicznie z powodu chorób psychicznych – kofeina może hamować działanie leków i wprowadzać ich w stan pobudzenia, zaostrzając objawy. Nie warto podejmować takiego ryzyka. Osoby, którym nie zaleca się picia kawy powinny dobrze wyposażyć swoją sypialnię i zadbać o higienę snu. Wygodne materace, poduszki i pościele można znaleźć w promocyjnych cenach na https://sleepinghouse.pl/promocje. Wydajny sen może ze spokojem zastąpić energetyzujące działanie kofeiny.

Najpopularniejsze mity – czy kawa odwadnia i uzależnia?

Wokół picia kawy krąży wiele mitów, które są nieustannie powielane. Warto obalić te nieprawdziwe przekonania, ponieważ kawa może być naprawdę korzystna i spożywana w rozsądnych ilościach pozytywnie wpływa na zdrowie.

  • Picie kawy zwiększa ryzyko odwodnienia – kawa w rozsądnych ilościach nie odwadnia organizmu, a pomaga zadbać o nawodnienie. Warto sięgać po nią nawet latem. Badania wskazują, że działanie moczopędne w żadnym stopniu nie przyczynia się do zwiększenia ryzyka odwodnienia.
  • Kofeina uzależnia – wypicie kawy nie aktywizuje części mózgu utożsamianej z uzależnieniami. Nie uruchamia ośrodków nagrody, ani nie zwiększa ilości uwalnianej dopaminy.
  • Kawa wywołuje nadciśnienie – Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego jednoznacznie wskazuje, że picie kawy nie przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na nadciśnienie.

Kawa to napój, który dobroczynnie wpływa na zdrowie, jest smaczny, a dodatkowo zwiększa ilość energii i ułatwia skupienie. Warto jednak zachować umiar i nie przekraczać 400 mg kofeiny w ciągu dnia. Stosowanie się do tego ograniczenia sprawia, że kawa może być wartościowym elementem codziennej diety.

Przeczytaj także: