Na współczesnym rynku mamy dostęp do różnego rodzaju wód butelkowanych. Na ich etykiecie znajduje się wiele stwierdzeń, w tym “woda mineralna”, “woda źródlana”, “gazowana” czy też “niegazowana”. Określają one rodzaj wody, jednak badania pokazują, że wielu z nas nadal nie wie czym poszczególne wody się różnią – oprócz tego, że jedne mają bąbelki, a inne nie. Szacuje się również, że coraz więcej osób jest w delikatnym stopniu odwodnionych. Zatem, co warto wiedzieć o wodzie oraz dlaczego tak ważne jest jej regularne picie?
Ile wody dziennie należy pić?
Dobry dzień zależy od wielu kwestii. Mowa tutaj o zdrowym wypoczynku na podłożu do spania od https://abcsnu.pl/, pożywnym śniadaniu czy odpowiednim nawodnieniu. Ciągle spieramy się o to, ile wody należy pić w ciągu dnia. W przypadku osoby dorosłej kwestia ta zależy od wielu czynnik. Zalicza się do nich wiek, a także:
- stan zdrowia – nie bez znaczenia jest stan naszego zdrowia. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się w czasie, np. gorączki. Zaleca się również spożywanie jej w większej ilości w zależności od przyjmowanych leków,
- poziom aktywności fizycznej – każdy z nas ma inny poziom aktywności fizycznej. Osoby prowadzące siedzący tryb życia nie mają aż tak dużego zapotrzebowania na wodę, jak sportowcy lub osoby trenujące,
- pora roku – zimą nie odczuwamy tak dużego pragnienia, jak latem. Nic dziwnego – w upalne dni sporo się pocimy, a płyny trzeba uzupełniać.
A kiedy należy pić wodę? Tak naprawdę w ciągu całego dnia! Na początku warto wyrobić sobie nawyk wypijania szklanki wody na czczo. Dzięki temu organizm zostanie pobudzony i będzie mógł przygotować się na cały dzień. Niby prosty rytuał, a z pewnością wspomoże procesy myślowe, korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie oraz przede wszystkim – pobudzi nasz metabolizm! Jeśli chodzi o resztę dnia, to warto przez cały dzień mieć przy sobie butelkę z wodą.
Jakie są rodzaje wód na rynku?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest lekarstwem na wiele drobnych dolegliwości. Co więcej, korzystnie wpływa na urodę – i to pod każdym względem! Można to poznać po swoich włosach, skórze czy paznokciach! Musimy jednak pamiętać o tym, aby pić ją małymi łykami, przez cały dzień, a najwięcej w pierwszej połowie dnia. Aby urozmaicić jej smak, zaleca się dodanie cytryny, mięty czy ogórka. W ten sposób dodatkowo wzbogacamy ją w inne składniki. Jednak woda wodzie nierówna. Na rynku mamy dostęp do kilku różnych rodzajów, z czego najczęściej mówi się o źródlanej i mineralnej. A co warto o nich dodatkowo wiedzieć?
Wody naturalnie źródlane
Wody te czerpie się z płytszych warsy podziemnych. Oznacza to, że wydobywa się je z naturalnych źródeł, które według pojęć hydrogeologicznych stanowi samoczynne, naturalne i skoncentrowany wypływ wody podziemnej na powierzchni terenu. Na ogół są niskozmineralizowane, choć kwestia ta w dużej mierze zależy od kilku czynników. Głównym z nich jest uwarunkowanie geologiczne.
Wody naturalnie mineralne
Są one pozyskiwane za pomocą głębinowym odwiertom. Przeważnie mają stały skład chemiczny, w skład którego może wchodzić nawet do 70 różnych składników mineralnych. Są to przede wszystkim siarczany, fluorki czy chlorki. Nie można również zapomnieć o wapniu, magnezu, cynku, bromie oraz miedzi. Mowa tutaj o średnio- lub wysokozmineralizowanych wodach. Szacuje się, że co najmniej 1000 mg składników mineralnych w jednym litrze.
Wody stołowe
Otrzymuje się je w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej czy też wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi lub wodą mineralną. Nie używa się tutaj słowa “naturalna”, gdyż w toku produkcji skład chemiczny ulega zmianie. Są wodami funkcjonalnymi, gdyż służą celom profilaktyczno-zdrowotnym. Pod tym kątem są podobne do naturalnych wód mineralnych, które są wysokozmineralizowane.
15 powodów, dla których warto pić wodę!
Wiemy już wiele o wodzie – czym się różnią oraz ile tak naprawdę powinniśmy spożywać jej w ciągu dnia. Jednak, dlaczego tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu? Przede wszystkim woda to główny składnik naszego ciała, stanowi środowisko licznych reakcji oraz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jest niczym wysokiej jakości materac, o którym znajdziemy co nieco na http://idealny-materac.pl/. Jak się okazuje, istnieje o wiele więcej powodów, dla których warto pić! Wynika to z faktu, iż:
- woda powstrzymuje apetyt, dzięki czemu jesteśmy w stanie odszukać żołądek i umożliwia nam szybszą redukcję wagi,
- picie wody poprawia trawienie i jest lepszy, niż wiele specjalistycznych jogurtów,
- wspomaga ona funkcjonowanie wielu różnych narządów, w tym wątroby,
- odpowiednia podaż wody sprawia, iż nasza skóra jest jędrniejsza i lepiej wygląda,
- pomaga ona na bóle głowy, które często wynikają z odwodnienia organizmu,
- regularne picie wody pozwala pokonać zmęczenie i dodaje nam energii,
- woda wspomaga procesy myślowe oraz koncentrację, dzięki czemu lepiej myślimy,
- pomaga ona w skurczach, łagodzi gorączkę oraz zmniejsza bóle pleców,
- poprawia wydolność naszego organizmu w czasie uprawiania sportu,
- poprawia nastrój, wzrok, a także zmniejsza dolegliwości pracy przy komputerze,
- poprawia funkcjonowanie nerek, a także zmniejsza kamicę nerkową,
- niweluje problem z nieświeżym zapachem z ust,
- redukuje szkodliwy cholesterol w naszym organizmie,
- umożliwia nam walkę z pomarańczową skórką.
Woda to niezbędny element diety każdego człowieka. Idealnie zaspokaja pragnienie, nawadnia, a także dostarcza pierwiastków. Co więcej, pozwoli uniknąć m.in. bólu mięśni czy kręgosłupa – w końcu pozwala na uzupełnienie płynów! Warto również pamiętać o tym, że jest wiele powodów, przez które warto ją spożywać w odpowiedniej ilości!