Łupież to powszechny problem skórny, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Chociaż nie jest to poważna choroba, która zagraża życiu człowieka, to jednak może znacząco wpłynąć na jakość życia i pewność siebie osób dotkniętych tym problemem. Łupież to przede wszystkim schorzenie skóry głowy, które może mieć wiele nieprzyjemnych dla człowieka objawów. Warto zrozumieć, jak powstaje łupież oraz jak skutecznie się go pozbyć, aby móc cieszyć się zdrową i piękną skórą głowy. W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom powstawania łupieżu oraz omówimy różne metody leczenia i profilaktyki, które pomogą pozbyć się tego uciążliwego schorzenia. Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury naszego artykułu!

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, która ma tendencję do częstych nawrotów. Jest to najczęstsza choroba skóry głowy o charakterze przewlekłym. Uważa się, że dotyczy nawet 50% populacji i częściej pojawia się u mężczyzn, a rzadziej dotyczy kobiet. Jest to związane z większą aktywnością hormonów odpowiedzialnych za produkcję sebum w skórze. Większość osób, które zmagają się z łupieżem, nie ukończyły jeszcze dwudziestego roku życia.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Łupież - jak powstaje i jak się go pozbyćŁupież można podzielić na:

1. Łupież suchy

Łupież suchy jest bardzo widoczny dla otoczenia, ponieważ na włosach widoczne jest mnóstwo białych płatków lub pyłu. Sypią się one z głowy przy każdym większym ruchu, dlatego jest to tak bardzo widoczne. Temu rodzajowi łupieżu towarzyszy uczucie suchości skóry głowy.

2. Łupież tłusty

Łupież tłusty powoduje intensywne swędzenie skóry głowy oraz różne stany zapalne. W tym rodzaju łupieżu złuszczony naskórek nie spada z głowy tak łatwo, jak w przypadku łupieżu suchego, jednak wytwarzana jest duża ilość sebum. Przez nadmierne wytwarzanie sebum, na skórze głowy powstają strupki i zgrubienia zlepionego naskórka. Łupież tłusty jest również widoczny dla oka ludzkiego. Charakteryzuje go żółte zabarwienie, które nie wygląda zbyt estetycznie.

Należy jednak pamiętać, że łuszcząca się skóra głowy to zupełnie naturalne zjawisko, które pojawia się w życiu każdego człowieka co jakiś czas. Czasami osoby, które nie cierpią z powodu łupieżu, mogą znaleźć pomiędzy swoimi włosami białe kawałki naskórka i w takim przypadku warto zrobić peeling skóry głowy. To powinno pomóc!

Poznaj przyczyny powstawania łupieżu!

Lekarze i naukowcy do dziś nie są pewni, z jakiego powodu u niektórych osób pojawia się łupież. Jednak jest kilka teorii:

 • uwarunkowania genetyczne – czasami prawdopodobieństwo pojawienia się u nas łupieżu jest większe z powodu genetyki, kiedy np. cierpiał z jego powodu nasz tata czy mama.
 • niewłaściwa dieta – nadmiar tłuszczów nasyconych i węglowodanów w posiłkach, dieta uboga w selen i cynk.
 • zaburzenia hormonalne.
 • stres.
 • niewłaściwa pielęgnacja – niewystarczające spłukiwanie włosów po umyciu, co powodowało pozostawianie resztek szamponu czy innego produktu na skórze głowy przez dłuższy czas.
 • osłabienie organizmu.
 • nadużywanie alkoholu.
 • częste noszenie nakryć głowy.
 • brak higieny.

Jakie są objawy łupieżu?

Łupież można bardzo szybko i łatwo wykryć, a jest to spowodowane charakterystycznymi cechami:

 • wzmożone łuszczenie się skóry głowy
 • we włosach i na ubraniach pojawiają się białe płatki lub łuski
 • silny świąd skóry głowy
 • zaczerwienienie skóry głowy

Jeśli zauważyłeś właśnie te objawy u siebie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz z powodu łupieżu. Co w takim przypadku zrobić?

Jak poradzić sobie z łupieżem?

Na szczęście istnieje naprawdę wiele różnych sposobów na to, aby pozbyć się niechcianego łupieżu. Jednym z nich jest używanie szamponu przeciwłupieżowego i jednocześnie używać kosmetyków o działaniu łagodzącym, ponieważ to pozwoli uniknąć podrażnienia skóry. Ważne jest również dbanie o higienę skóry głowy poprzez mycie jej łagodnymi szamponami. Dodatkowo zadbaj o swoją dietę i unikaj nadmiernego stresu, ponieważ może on nasilić objawy łupieżu.

Bardzo istotny jest również dobry sen, który zapewnić Ci może idealnie dobrany materac. My szczególnie polecamy ekologiczny materac Hilding Tivano, który wykonany został ze sprężyn, różnych pianek oraz naturalnego lateksu. Takie połączenie sprawia, że jest to doskonała powierzchnia do odpoczynku dla osób bardzo wymagających. Więcej o tym i innych materacach dowiesz się na tej stronie: www.hilding.pl, więc serdecznie na nią zapraszamy!