Wśród oferty wielu materacy na rynku mamy do wyboru różne rodzaje, a każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Często mylnie uważamy, że wystarczy znaleźć produkt, który będzie pasował do wybranego przez nas stelaża. Jednak to powinno być ostatnim punktem na liście, natomiast czynnikami, na które należy zwrócić przede wszystkim uwagę, są nasze preferencje oraz potrzeby. Warto wiedzieć też, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje. W dzisiejszym artykule porównamy materace lateksowe z piankowymi i przytoczymy ich najważniejsze cechy.

Materac lateksowy. Cechy charakterystyczne

Ten rodzaj jest zazwyczaj ulubionym modelem w pokoju alergików. Nic dziwnego – materace lateksowe szczycą się właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi, które pozwalają na zminimalizowanie szkodliwego działania roztoczy na organizm użytkownika. Wykonane są z naturalnego materiału, jakim jest mleczko kauczukowe, jednak wielu producentów wykorzystuje jego występowanie nawet w minimalnych ilościach w produkcie, nazywając go podłożem z lateksu. Warto sprawdzać skład kupowanego produktu, ponieważ to ilość mleczka w materiale stanowi o zachowaniu właściwości. Im więcej go, tym wyższej jakości materaca do spania możemy się spodziewać. Co więcej, podłoża z lateksu są jednocześnie dość twarde i odporne na zniekształcenia wszelkiego rodzaju. Tym samym stają się idealnym rozwiązaniem na kilka kolejnych lat, ponieważ nie ulegną zniszczeniu i nie będzie konieczna ich wymiana.

Materac piankowy – czym się charakteryzuje?

Materace lateksowe. Czym różnią się od materacy piankowych?Wśród rozwiązań, o których warto wspomnieć w przypadku podłoży do spania, nie sposób nie wymienić materacy piankowych. To one są jednymi z najczęściej spotykanych w polskich sypialniach ze względu na cenne właściwości i wysoką jakość wykonania. Jedynym warunkiem jest unikanie materiałów w składzie, które nie do końca sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Należy do nich pianka poliuretanowa, która ulega szybkiemu zużyciu, tym samym generując potrzebę wymiany produktu na nowy po niedługim czasie od zakupu. Do rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, należą podłoża wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Cechują się dużą plastycznością, a tym samym możliwością dostosowania do postawy śpiącego użytkownika. Stanowią stabilne podparcie dla kręgosłupa, wymuszając ułożenie w odpowiedniej pozycji. Termoelastyczne materace do łóżka dodatkowo reagują na temperaturę ciała danej osoby, otulając ją i dając możliwość jeszcze większego komfortu wypoczynku.

Różnice i podobieństwa między materacami piankowymi a lateksowymi

Oba rodzaje są do siebie podobne pod kątem wygody użytkowania. Oczywiście, wszystko zależy od preferencji użytkownika, jednak dobrze dobrany materac piankowy sprawdza się równie dobrze, co dobrze dobrany materac lateksowy. Najważniejszą zasadą jest zatem kierowanie się indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami. Do głównych różnic, poza wymienionymi powyżej cechami charakterystycznymi, należy stopień twardości, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Podłoża lateksowe są nieco twardsze, dlatego, jeśli wolimy miękkie łóżko, lepszym wyborem może okazać się materac piankowy.

Zarówno materace lateksowe, jak i piankowe, są uważane za świetne produkty na rynku. Należy jednak zawsze przeanalizować, czy spełnią nasze wymagania, ponieważ to od tego zależy zadowolenie z zakupu.