Wychowywanie dziecka jest bardzo trudnym procesem dla rodziców, ponieważ mają oni w świadomości, że to oni są odpowiedzialni za to, jakie będą ich pociechy. Jest to czas, kiedy rodzice przekazują swoim dzieciom najważniejsze wartości życia, starają się im pomagać i wpajać niektóre zasady, które być może pomogą im w późniejszym życiu. Jest wiele różnych modeli wychowania i nie każdy z nich jest dobry dla dorastającej młodej osoby. Czy taki jest mindful parenting? Na czym polega? Jakimi zasadami kierują się rodzice wychowujący swoje dzieci właśnie w myśli mindful parentingu? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym jest mindful parenting?

Mindful parenting, czyli świadome rodzicielstwo, to podejście oparte na praktykowaniu uważności i obecności w relacji z dziećmi. Polega na byciu świadomym swoich myśli, emocji i reakcji wobec dziecka oraz skoncentrowaniu się na teraźniejszym momencie z pełnym zaangażowaniem i akceptacją. Mindful parenting opiera się na idei, że rodzice mogą być bardziej obecni i uważni w swoim rodzicielstwie, co pozwala na głębsze zrozumienie i pogłębienie więzi z dzieckiem. To podejście stawia na pierwszym miejscu akceptację, empatię i szacunek wobec dziecka, a także budowanie zdrowych granic i konsekwencji.

Jakimi zasadami kierują się rodzice wychowujący swoje dzieci właśnie w myśli mindful parentingu?

Mindful parenting, czyli jak wychowywać dzieci w świadomy i wspierający sposóbRodzice praktykujący mindful parenting kierują się kilkoma zasadami, które pomagają im tworzyć świadome, wspierające i pełne empatii relacje z dziećmi. Poniżej krótko opiszemy kilka z nich!

Uważność i obecność

Niektórzy rodzice zostawiają wychowywanie dziecka komuś innemu, jednak nie ci, którzy praktykują mindful parenting! Rodzice Ci stawiają sobie za zadanie być obecnymi w relacji z dzieckiem, skupiając się na teraźniejszym momencie. Praktykują uważność, co oznacza świadome dostrzeganie swoich myśli, emocji i reakcji wobec dziecka, bez oceniania czy automatycznego działania. Rodzice, którzy chcą wychowywać swoje dzieci w myśli mindful parenting wiedzą, że codzienna rozmowa ze swoimi pociechami jest bardzo ważna, aby wiedzieć, co się dzieje w ich życiu.

Akceptacja i szacunek

Rodzice przyjmują postawę akceptacji wobec dziecka takim, jakie jest. Szanują jego indywidualność, emocje, potrzeby i wybory. Unikają krytyki, porównań z innymi dziećmi i narzucania swoich oczekiwań. Rodzice wiedzą, że ich dzieci to osobne jednostki, które nie muszą być podobne do żadnej innej, ponieważ są doskonałe, takie, jakie są.

Empatia i zrozumienie

Rodzice, którzy wychowują swoje dzieci w myśli świadomego rodzicielstwa, starają się zrozumieć perspektywę dziecka i doświadczać świata z jego punktu widzenia, co pozwala im niejednokrotnie zrozumieć, co dzieje się w świadomości ich pociech. Rodzice Ci wspierają emocje swoich dzieci, okazują im zainteresowanie i troskę. Dodatkowo słuchają uważnie, tego, co ich dzieci mają do powiedzenia i dzięki temu mogą lepiej zrozumieć potrzeby swojej pociechy i reagować w sposób empatyczny.

Konsekwencje i granice

Mindful parenting polega również na stawianiu spójnych granic i ustanawianiu konkretnych konsekwencji dla dziecka. Rodzice, tworząc takie zasady razem z dzieckiem, sprawiają, że maluch wie doskonale, co może się stać, jeśli będzie nieposłuszny lub niegrzeczny. Zasady te muszą być jasne i zrozumiałe, aby zarówno rodzice, jak i dzieci świetnie je rozumiały. Rodzice muszą być konsekwentni w stawianiu różnych granic oraz zasad i nie mogą z nich rezygnować, ponieważ „tak jest im wygodniej”. Kiedy coś już zostanie powiedziane, musi być konsekwentne, aby dziecko mogło czuć się bezpiecznie.

Komunikacja i bliskość

Rodzice, którzy praktykują mindful parenting, powinni prowadzić otwartą i empatyczną komunikację ze swoim dzieckiem. Koniecznie muszą uważnie słuchać, wyrażać swoje uczucia bez przemocy i szukać konstruktywnych rozwiązań. Rodzice budują bliskie więzi z dzieckiem, angażując się we wspólne aktywności i spędzając razem czas.

Potrzeby rodzica

Mindful parenting uwzględnia również troskę o potrzeby rodzica. Rodzice dbają o swój własny dobrostan fizyczny, emocjonalny i psychiczny, ponieważ zdrowie i równowaga rodzica mają wpływ na relację z dzieckiem. Zadbanie o siebie rodzica obejmuje czas na odpoczynek, wsparcie społeczne i dbanie o siebie.

Więcej podobnych artykułów możesz znaleźć na stronie: https://lifestyleonline.pl/. Mindful parenting może być z początku trudny, ale uwierz nam, że z czasem Ty i Twoje dziecko będziecie bardzo wdzięczne za wprowadzenie tego rodzaju wychowania w swoje życie. Jak już wiesz, rodzic również musi o siebie zadbać, dlatego szczególnie polecamy zwrócić uwagę na sen i łóżko, na którym odpoczywamy. Dobrym rozwiązaniem będzie materac z możliwością regulacji twardości, o których więcej możesz dowiedzieć się nas stronie: https://www.sleepmed.pl/regulacja-twardosci/. A jeśli chcesz dodać swojej sypialni eleganckiego wyglądu, to koniecznie postaw na miedziane nóżki łóżka, które znajdziesz pod tym linkiem: https://hilding.pl/produkt/nozki-do-bazy-base-box/trojkat-skosny-miedz/.

Materiał partnera Sleepmed.pl