Wielu osobom wydaje się, że praca biurowa nie wiąże się z ryzykiem bólu pleców. Przecież polega jedynie na siedzeniu! Brak tu intensywnego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów. Niestety, ale ludzkim organizm jest stworzony do bycia w ruchu. Spędzanie 8 godzin na krześle może bardzo szybko doprowadzić nie tylko do bólu pleców, ale również do powstania wad kręgosłupa. Jednym z najczęstszych schorzeń, z którym zmagają się pracownicy biurowi, jest dyskopatia szyjna. Dlaczego jest ona tak powszechna i jak jej zapobiegać?

Czym jest dyskopatia szyjna?

Kręgi kręgosłupa w odcinku szyjnym ulegają zmianom zwyrodnieniowym. Tracone jest wtedy odpowiednie uwodnienie, a pogorszenie sprężystości i utrata prawidłowego kształtu mogą nawet doprowadzić do wysunięcia dysku i powstania przepukliny. Wtedy pojawiają się intensywne dolegliwości bólowe, które wymagają specjalistycznej interwencji. Jakie są najczęstsze objawy dyskopatii szyjnej?

  • Ból — przyjmuje bardzo różną formę. Czasem jest jedynie punktowy, a innym razem może promieniować nawet na kończyny górne.
  • Objawy neurologiczne — nacisk na niektóre nerwy wiąże się z nudnościami, zawrotami głowy, a nawet zaburzeniami czucia. Dyskopatia szyjna wiąże się też z powstawaniem przykurczów.
  • Szum w uszach — wzdłuż odcinka szyjnego umiejscowione są naczynia dostarczające krew do ucha środkowego. Jeśli dyskopatia wywołuje ucisk zaburzający ukrwienie na tym obszarze, możliwe jest powstanie szumu usznego.
  • Zaburzenia napięcia mięśniowo-powięziowego — w obrębie głowy i szyi może dochodzić do problemów z napięciem mięśniowym. Charakterystycznym symptomem jest m.in. drganie powieki.

Praca biurowa, a problemy z kręgosłupem

Praca biurowa, a dyskopatia szyjna - jak uniknąć problemu?Ból kręgosłupa może być spowodowany spędzaniem wielu godzin przy biurku, w nieprawidłowej pozycji. Brak ergonomicznej organizacji stanowiska pracy sprawia, że nienaturalnie ułożone ciało będzie nieustannie narażone na nadmierne obciążanie niektórych części ciała. Jak zorganizować swoje miejsce pracy w taki sposób, aby nie dopuścić do powstania dyskopatii szyjnej? Pierwszy czynnik to wysokość krzesła. Stopy powinny dotykać podłoża, a oparcie musi zapewniać plecom równomierne i stabilne podparcie. Ważne jest to, aby łokcie opierały się na podłokietnikach. Blat biurka powinien być umieszczony na wysokości łokci.

Pozycja ciała przyjmowana podczas pracy powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Wszelkiego rodzaju skrzywienia czy pochylenia w bok spowodują z biegiem czasu nieprawidłowości m.in. w funkcjonowaniu stawów. A jakie mięśnie praca przy komputerze obciąża najmocniej? Przede wszystkim mięśnie karku, barków, rąk oraz te stabilizujące kręgosłup podczas siedzenia.

Jednak ergonomia pracy to nie wszystko! Ważne jest też regularne robienie przerw i zapewnianie organizmowi minimalnej dawki ruchu nawet podczas wyjątkowo długiego i intensywnego dnia spędzonego na wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Dyskopatia szyjna — profilaktyka

Dyskopatia szyjna jest problemem, który rozwija się stosunkowo powoli. W związku z tym możliwe jest stosowanie różnych środków profilaktycznych. Aby zapobiec chorobie lub zatrzymać jej rozwój, warto zrzucić nadmiar kilogramów. Otyłość stanowi jeden z wielu istotnych czynników ryzyka! Podczas pracy konieczne jest rozciąganie się i systematyczne robienie przerw. Duży wysiłek fizyczny, a w szczególności podnoszenie ciężkich przedmiotów, wymaga prawidłowej techniki. Dźwiganie w zły sposób może znacznie zwiększyć ryzyko dyskopatii szyjnej. Ważne jest też to, aby unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Ogromne znaczenie ma również sen. Poświęcamy na niego tyle samo czasu, co na siedzenie za biurkiem. Warto zaopatrzyć się w wygodny materac. Niektóre osoby, u których już pojawiają się symptomy dyskopatii szyjnej, mogą potrzebować wyrobu medycznego — jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/20_dla-kogo-materace-medyczne.

Ćwiczenia w biurze — jak je wykonywać?

Podstawą profilaktyki jest nie tylko ergonomiczne zaaranżowanie stanowiska pracy, ale również robienie w pracy przerw na wykonywanie ćwiczeń. Co warto robić w biurze, aby nie dopuścić do wykształcenia się dyskopatii szyjnej?

  • Krążenie ramion — zarówno w przód, jak i w tył.
  • Rozciąganie ze skrzyżowanymi palcami dłoni — zarówno w górę, jak i na boki. Należy robić to aż do momentu odczucia napięcia w tułowiu.
  • Rozciąganie nadgarstków poprzez uginanie ich drugą ręką do dołu przy zachowaniu wyprostowanego łokcia.
  • Zaleca się co godzinę zrobić krótką przerwę i przeznaczyć ją właśnie na wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających.

Leczenie dyskopatii szyjnej

Leczenie dyskopatii szyjnej ma przede wszystkim charakter objawowy. Stosuje się m.in. przeciwbólowe i przeciwzapalne środki farmakologiczne. W niektórych przypadkach również te rozluźniające mięśnie. Najskuteczniejszą formą terapii jest jednak udanie się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Warto pamiętać o tym, że żadne leczenie nie przyniesie skutków bez pewnych modyfikacji stylu życia. Konieczne jest zadbanie o postawę podczas pracy. Dużo można zyskać również dzięki wyposażeniu swojej sypialni w akcesoria, które umożliwią organizmowi rozluźnienie mięśni pleców. Podstawą jest dobry materac, taki jak jeden z tych dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200.

Dyskopatia szyjna to jedna z częstych dolegliwości osób pracujących w biurze. Warto pamiętać o tym, że można jej skutecznie zapobiegać! Kluczem do sukcesu jest prawidłowa postawa, ergonomiczne stanowisko pracy, regularna aktywność fizyczna i dobrze wyposażona sypialnia.