Skóra zaczyna się starzeć biologicznie w okolicy 25 roku życia. Wówczas zaczyna w niej ubywać kolagenu, a w konsekwencji traci jędrność i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Nie mamy na to wpływu, jednak możemy opóźnić ten proces poprzez odpowiednią pielęgnację twarzy oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Na co warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą twarzy?

Pielęgnacja twarzy – demakijaż

Dobre oczyszczenie twarzy za pomocą płynów do demakijażu pozwala na usunięcie makijażu i zanieczyszczeń, które zgromadziły się na naszej skórze. Zaczynamy od usunięcia “najcięższego” makijażu, czyli oczu i ust, np. za pomocą jedno- lub dwufazowych płynów. Na koniec zostawiamy usuwanie podkładu. W takich kosmetykach, poza składnikami myjącymi i emulgującymi, powinny także znaleźć się substancje aktywne.

Pielęgnacja twarzy – oczyszczanie

Mycie twarzy to najważniejszy krok w pielęgnacji, gdyż wówczas skóra lepiej wchłania substancje aktywne z kremów. Możemy tutaj postawić na płyn, żel, mydło lub piankę – najważniejsze jednak, aby były one dopasowane do naszego typu cery oraz uwzględniały składniki naturalne. Najlepiej oczyszczać skórę dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.

Pielęgnacja twarzy – ręcznik

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na stan skóry ma ręcznik. Nie należy używać tego samego modelu do ciała i twarzy, gdyż powoduje to przenoszenie i namnażanie się bakterii. Wiąże się to z częstszym pojawianiem się trądziku, zaskórników czy zatkanymi porami. Świetnie sprawdzi się tutaj ręcznik 50×100, który został uszyty, np. z bawełny. Pamiętajmy również o regularnym wymienianiu i praniu go, aby ograniczyć ryzyko rozwoju bakterii.

Pielęgnacja twarzy - o czym warto pamiętać?Pielęgnacja twarzy – peeling

Złuszczanie martwego naskórka to niezwykle ważny element codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Pozwala na odsłonięcie zdrowego i gładkiego naskórka, który lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach do twarzy. Zaleca się, aby w tym przypadku stosować odpowiednie rodzaje peelingów. Sprawdzą się tutaj drobnoziarniste, które nie uszkodzą skóry lub enzymatyczne.

Pielęgnacja twarzy – maseczki

Przy pielęgnacji twarzy nie można zapomnieć o maseczkach. W odróżnieniu od preparatów do codziennego stosowania mają one bardziej skoncentrowana postać. Oznacza to, że zawarte w niej składniki mają wyższe stężenie, dzięki czemu skóra otrzymuje ogromny zastrzyk substancji aktywnych. Najczęściej efekty są natychmiastowe, jednak nie możemy przesadzać z częstotliwością ich stosowania. Najlepiej nakładać je co trzy lub cztery dni, aby zapewnić skórze optymalne odżywienie i regenerację.

Pielęgnacja twarzy – kosmetyki do twarzy

Kosmetyki do twarzy to szeroka gama produktów, które różnią się między sobą właściwościami. Można podzielić je, m.in. na produkty nawilżające, natłuszczające, pod oczy czy serum. W zależności od typu skóry, wieku oraz osobistych potrzeb – możemy wybrać odpowiednie produkty, które odżywiają naskórek.

Pielęgnacja twarzy – sen

Sen jest ważny dla każdego człowieka. Prawidłowe wysypianie się ma wpływ na codzienne funkcjonowanie pod kątem fizycznym i psychicznym. Z uwagi na to, warto zainwestować w dobry materac do spania, który jest w stanie zagwarantować nam zdrowy wypoczynek. Jest to możliwe dzięki jego licznym cecha oraz unikalnej budowie. Warto zaznaczyć, że podczas snu nasz organizm się regeneruje, a przepływ w skórze wzrasta, co nadaje jej zdrowy blask. Z drugiej strony, niedobór snu sprawia, że cera staje się szara i blada, a pod oczami pojawiają się cienie lub opuchlizna. To wszystko można podsumować w jeden sposób – warto się wysypiać!

Istnieje wiele czynników, które wpływają na stan naszej skóry. Do nich zalicza się styl życia, aktywność fizyczna czy dieta. Jednak warto poświęcić trochę więcej czasu na wieczorną rutynę i zadbać odpowiednio o skórę twarzy.