Sklepy oferujące zakup kołdry, poduszki, pościeli czy prześcieradła mają naprawdę bardzo duży ich wybór. Zaczynając od rozmiaru, koloru czy rodzaju materiału, kończąc na rodzaju wypełnienia kołdry czy poduszki. Znajomość podstaw dotyczących bielizny pościelowej sprawi, że będzie nam łatwiej podczas zakupów. Jaki rozmiar kołdry będzie dla Ciebie idealny?

Rozmiary materacy

Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnej kołdry, musisz koniecznie sprawdzić, jaki rozmiar ma Twój materac. Dlaczego? Od jego wymiarów będzie częściowo uzależniony rozmiar kołdry. Jakie można wyróżnić rozmiary materacy?

  • 60×120 centymetrów– ten najmniejszy rozmiar materaca świetnie się sprawdzi u noworodków, czyli u dzieci, które nie ukończyły dwunastego miesiąca życia. Ze względu na drobną sylwetkę pociechy, bez problemu ten materac będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok.
  • 70×140 lub 80×160 centymetrów– te dwa rozmiary są już nieco większe i świetnie sprawdzą się u dzieci, które nie przekroczyły dziesiątego roku życia. Są to również idealne propozycje dla noworodków, których pokoiki są nieco większe, a rodzice pragną zakupić materac, który będzie służył im dziecku przez nieco dłuższy czas.
  • 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 centymetrów– są to propozycje, które świetnie sprawdzą się u osób śpiących samotnie. Może to być jedna osoba dorosła lub nastolatek.
  • 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200 centymetrów– kolejne propozycje są już tymi największymi i idealne sprawdzą się u par oraz u pojedynczych osób, które uwielbiają mieć dużo przestrzeni w łóżku, ponieważ sprawia to, że czują się bardziej wypoczęci.

Jak dobrać rozmiar kołdry do wymiarów materaca?

Jaki rozmiar kołdry będzie najlepszy?Pragniesz, aby Twoja kołdra była idealnie dobrana do rozmiaru łóżka? Musisz koniecznie zwrócić uwagę na wielkość oraz rodzaj materaca. Dokładnie zmierz swój materac wzdłuż i wszerz, pamiętając, aby naciągnąć centymetr. Te wymiary pomogą Ci wybrać kołdrę idealną.  Przede wszystkim powinieneś się kierować tym, że kołdra nie może być krótsza ani węższa od materaca. Uwielbiasz porządek i pięknie posłane łóżko? Musisz koniecznie kupić  pościel satynową 160×200 centymetrów, która będzie doskonałym dopełnieniem Twojej sypialni. Do łóżka o większych rozmiarach, polecamy wybrać większe rozmiary kołdry, które zapewnią komfort snu, ktokolwiek będzie pod nimi spać. Jaka kołdra będzie idealna na moje łóżko?

  • łóżko w rozmiarze: 100×200, 120×200, 140×200 centymetrów – kołdra o wymiarach 140×200 centymetrów będzie idealna.
  • łóżko w rozmiarze: 120×200, 140×200, 160×200 – kołdra o wymiarach 160×200 centymetrów będzie tą, którą powinieneś wybrać.
  • łóżko w rozmiarze: 140×200, 160×200, 180×200 – kołdra o wymiarach 180×200 centymetrów będzie doskonałym wyborem.
  • łóżko w rozmiarze: 160×200, 180×200, 200×200 – kołdra o wymiarach 200×200 centymetrów świetnie sprawdzi się u par.

Świetnym dopełnieniem wygodnego łóżka będzie dobra poduszka, która może być wykonana z różnych materiałów. Pierwszym z nich jest pierze, które było bardzo popularne za czasów naszych dziadków czy pradziadków. Poduszka wypełniona pierzem jest naturalna, więc może uczulać. Nie jest polecanym produktem dla alergików właśnie z tego powodu. Charakteryzują się dużą lekkością i wygodą, a dzięki specjalnym procedurom pierze nie ma zapachu. Kolejną opcją jest poduszka puchowa, która jest jednym z najpopularniejszych wyborów klientów. Puch, który wykorzystuje się do stworzenia tego produktu, pochodzi od gęsi lub kaczek, więc jest naturalny i nieodpowiedni dla alergików. Poduszka wykonana z puchu jest miękka i przewiewna, nie gromadzi w swoim wnętrzu niechcianej wilgoci.

Pamiętaj o materacu!

Jeśli już wybrałeś idealny rozmiar kołdry i swoją wymarzoną poduszkę, to przyszedł czas na materac. Jest on najważniejszym elementem każdej sypialni, więc warto go dopasować do swoich preferencji i potrzeb. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materaców, a są nimi: materac sprężynowy, piankowy, hybrydowy, lateksowy, ortopedyczny, z kokosowym wkładem. Każdy z nich ma swoje właściwości i nie każdy się sprawdzi u każdego!