Zgaga to powszechna dolegliwość, której doświadcza wiele osób na co dzień. Jakaś część z nich nawet nie wie, że to konkretnie zgaga, tylko odczuwają nieprzyjemne dolegliwości w układzie trawiennym. Człowiek czuje wtedy duży dyskomfort i pragnie jak najszybciej się go pozbyć. Warto jednak zrozumieć czym jest zgaga, jakie są przyczyny jej powstawania oraz jakie konkretnie ma objawy, aby móc w następnych krokach móc jej zapobiegać i leczyć zarówno domowymi sposobami, jak i tymi bardziej profesjonalnymi. Jesteś ciekawy odpowiedzi na te zagadnienia? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to koniecznie czytaj dalej!
Czym jest zgaga?
Zgaga to przede wszystkim bardzo nieprzyjemne uczucie odczuwane w okolicy zamostkowej na klatce piersiowej. Przez osoby cierpiące na tę dolegliwość bardzo często opisywana jest jako pieczenie oraz palenie. Charakterystyczne jest to, że zwykle występuje po posiłku lub podczas snu. Dolegliwości zgagi po krótszym lub dłuższym czasie ustępują same, ale przez ten czas mogą znacznie obniżyć samopoczucie.
Jakie są przyczyny pojawiania się zgagi?
Przyczyny zgagi mogą być różne i niezależne od siebie. Po pierwsze zgaga najczęściej występuje po jedzeniu, więc tutaj przyczyna może tkwić w danym produkcie. Jakie składniki mogą powodować zgagę? Są to przede wszystkim pikantne potrawy, które niekoniecznie dobrze wpływają na działanie naszego układu pokarmowego. Kolejną grupą są wszelkie cytrusy. Jeśli chodzi o warzywa, to warto unikać nadmiernej ilości cebuli oraz pomidorów i ich przetworów. Wiele osób skarży się na wystąpienie zgagi po spożyciu bardzo tłustego i ciężkostrawnego posiłku. Dolegliwości może powodować również mięta, czekolada czy alkohol. Picie napojów gazowanych oraz mocnej kawy i herbaty to również potencjalne przyczyny pojawienia się zgagi. Ta nieprzyjemność może pojawić się także wtedy, gdy zjemy bardzo duży posiłek.
Objawy zgagi – poznaj je!
Zgaga objawia się przede wszystkim odczuwaniem dużego pieczenia w klatce piersiowej, które pojawia się najczęściej za mostkiem. Niekiedy opisywane pieczenie dochodzi nawet do gardła. Kolejnym objawem może być gorzki posmak w ustach oraz częste odbijanie. Są one bardzo uporczywe i nie znikają tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Dolegliwości te mogą występować po zjedzeniu posiłku, podczas leżenia lub schylania się. W niektórych przypadkach zgaga może objawiać się również jako chrypka oraz suchy kaszel.
Zgaga – leczenie
W każdej aptece dostępnych jest kilka a czasem nawet kilkanaście produktów, które mają za zadanie pozbyć się zgagi. Kiedy ta dolegliwość występuje dość rzadko, to można sięgnąć po leki zobojętniające kwas żołądkowy. Mają one najczęściej postać tabletek do rozgryzania i żucia, pastylek do ssania lub saszetki z zawiesiną. Ich główną zaletą jest bardzo szybkie działanie, które dla wielu osób jest kluczowe podczas wybierania odpowiedniego leku na zgagę. Pożądany efekt pojawia się dosłownie już kilka chwil po zażyciu wcześniej wybranego leku. Jeśli zgaga jest bardziej nasilona, to istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować mocniejszego preparatu. Najlepiej sprawdzą się leki hamujące wydzielanie kwasu przez komórki żołądka, czyli inhibitory pompy protonowej. Efekt działania takich leków następuje później niż w przypadku poprzednich, bo po kilku lub kilkunastu godzinach, a zależne jest to od konkretnego preparatu. Nie przyniosą więc natychmiastowej ulgi, aczkolwiek ich działanie jest dużo dłuższe. Oczywiście te leki, jak wszystkie inne, mają swoje działania niepożądane. W przypadku preparatów na zgagę mogą to być bóle brzucha, nudności, uczucie pełności w jamie brzusznej oraz zaparcia. Przed zażyciem wybranego leku na zgagę należy oczywiście dokładnie przeczytać ulotkę zamieszczoną w opakowaniu, aby mieć pewność, że przyjmujemy go dobrze i stosujemy się do zaleceń producenta!
Jakie są domowe sposoby na zgagę?
Zgaga, podobnie jak czkawka, nigdy nie jest taka sama u każdego człowieka. I nie zawsze będą na nią działały te same leki czy inne metody. Dlatego też należy szukać odpowiedniego sposobu, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli chodzi o domowe sposoby, to jest ich kilka:
- żucie imbiru – wystarczy ukroić plasterek ze świeżego imbiru i rzuć go przez kilka minut, aby poczuć ulgę,
- migdały – podobnie, jak imbir działają również prażone migdały. Zjedz ich kilka, wcześniej żując w buzi. Pamiętaj, że muszą być one niesolone,
- mleko – wypicie mleka spowoduje zobojętnienie kwasu, więc dzięki temu pozbędziesz się uciążliwego pieczenia. Jeśli nie lubisz mleka, to możesz je zastąpić maślanką lub kefirem,
- kleik z siemienia lnianego – taką miksturę należy pić około godzinę przed posiłkiem i dwie godziny przed położeniem się spać,
- zioła – również naturalnym sposobem na pozbycie się zgagi są różne zioła, które mocno wpływają na regulację układu pokarmowego. Zioła świetnie łagodzą różne dolegliwości związane z układem pokarmowym, a dodatkowo łagodzą stres, który może być jedną z wielu przyczyn pojawienia się pieczenia w przełyku. Możesz pić herbatki zrobione z rumianku, prawoślaza lekarskiego, cynamonowca, kopru włoskiego czy kminku.
Oczywiście nie każda z tych metod będzie na Ciebie działać, dlatego musisz próbować, aż w końcu znajdziesz to, czym będziesz się ratować podczas wystąpienia zgagi.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie są objawy, przyczyny oraz opcjonalne metody pozbycia się zgagi. Pamiętaj, że jeśli mimo zmiany stylu życia i przyjmowania leków, Twoje objawy nadal występują, to koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zrobi pełnią diagnostykę i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Koniecznie zwróć uwagę również na to, jak śpisz. Przy zgadze bardzo ważne jest ułożenie ciała, ponieważ może ono wpływać na występowanie zgagi. Najlepiej śpij z lekko uniesioną głową i na lewym boku, ponieważ w tej pozycji żołądek znajduje się niżej niż przełyk, co znacznie zmniejsza możliwość pojawienia się uporczywego pieczenia w przestrzeni zamostkowej. Dobrej jakości sen zapewnić może idealny materac, który znajdziesz tutaj sleepmed.pl. SleepMed to czołowy producent materaców w całej Polsce, który dba o jakość swoich produktów. Jeśli jednak chcesz kupić nowe łóżko stacjonarnie, to udaj się do jednego z wielu sklepów z artykułami sypialnianymi znajdującymi się w mieście Nowy Sącz. Tam z pewnością znajdziesz to, czego szukasz!
Przeczytaj także: Jakie pytania musisz sobie zadać, zanim kupisz materac?