Popularność czytania książek w Polsce rośnie z roku na rok, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Taki wzrost można obserwować zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych, które coraz chętniej zagłębiają się w różne porywające historie. Prywatny kącik czytelniczy to z całą pewnością marzenie wielu z tych osób, którego, ich zdaniem, nie można spełnić. Nic bardziej mylnego! Przytulne miejsce do czytania nie jest wymagające w procesie tworzenia i praktycznie każdy może takie stworzyć, w zależności od wieku, w swoim pokoju, mieszkaniu czy domu. Jesteś ciekawy jak to zrobić? Czego nie może zabraknąć w Twoim domowym kąciku czytelniczym? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego, jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie czytaj dalej!

Kącik czytelniczy – wybierz odpowiednie miejsce

Wybranie odpowiedniego miejsca na kącik czytelniczy uzależniony jest od kilku ważnych aspektów. Po pierwsze – wiek. Jeśli jesteś młodszy i masz do dyspozycji tylko i aż swój własny pokój, to kącik czytelniczy musi znaleźć swoje miejsce właśnie w tej przestrzeni. Może to być wygodny fotel przy regale z książkami lub wyznaczony kawałek biurka. Młodsze dzieci będą zadowolone również ze specjalnego dekoracyjnego namiotu, do którego będą mogli wejść i czytać książki. Takie wyznaczone miejsce może być również pomocne dla rodziców, którzy po wejściu do pokoju dziecka, będą wiedzieć, żeby mu zbytnio nie przeszkadzać, ponieważ obecnie poznaje nowy świat. Dorośli czytelnicy mają dużo więcej możliwości, ponieważ swój kącik czytelniczy mogą rozszerzyć o całe pomieszczenie i stworzyć tak naprawdę prywatną bibliotekę. W takim pokoju swoje miejsce znajdzie wygodny fotel, czy nawet kanapa i oczywiście mnóstwo regałów z książkami. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na osobny pokój w formie kącika czytelniczego. Super pomysłem będzie również mała przestrzeń w salonie czy sypialni. Bardzo ważne jest to, aby było ono wygodne oraz było blisko okna, ponieważ najlepiej i najzdrowiej czyta się przy naturalnym świetle.

Wygodne meble w kąciku czytelniczym

Kącik czytelniczy - jak go stworzyć?Mniejszy lub większy fotel, w którym będziesz mógł zatopić się w lekturze, to absolutna konieczność! Wybierz taki mebel, który będzie zarówno w Twoim guście, jak i pasować do wnętrza. Pamiętaj, aby fotel był komfortowy i wygodny, bo w końcu będziesz tam spędzać długie godziny! Obok przyda się stolik na kawę lub półka, która pozwoli utrzymać porządek i mieć ulubione pozycje książkowe zawsze pod ręką. Fotel możesz oczywiście zamienić na całą kanapę! Jeśli chodzi o kącik czytelniczy dzieci, to bardzo ważne jest, aby pomóc im utrzymywać odpowiednią pozycję ciała, co podczas czytania może być nieco zaniedbane. Postaw na wygodny fotel z dobrym podparciem pleców lub miękką matę, na której maluch będzie mógł się położyć.

Kącik czytelniczy – odpowiednie oświetlenie

Jasne światło jest kluczowe dla komfortowego czytania, dlatego nie może go zabraknąć w Twoim kąciku czytelniczym! Już wcześniej wspomnieliśmy, że najlepiej stanowisko czytelnicze ustawić w pobliżu okna, jednak jeśli nie masz takiej możliwości, to postaw na lampy. Dostarczą one odpowiedniej ilości światła i dodatkowo będą stanowiły element dekoracyjny biblioteczki, salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Możesz postawić na duże lampy stojące, mniejsze biurkowe, które świetnie nadadzą się również do postawienia na szafce nocnej oraz lampki przyczepione do ściany nad miejscem do czytania, które doskonale będą oświetlać strony książki.

Dodatki w kąciku czytelniczym

W Twoim kąciku czytelniczym nie może zabraknąć dodatków, które tylko uprzyjemnią Ci spędzony na czytaniu książki czas. Po pierwsze wybierz kilka poduszek, które będą wygodne oraz miały ciekawy wygląd. Jeśli Twój kącik jest w neutralnych kolorach, to poduszki powinny mieć intensywniejsze barwy i modne wzory, a jeśli barwy większości rzeczy są wyraziste, to postaw na neutralne poduszki. Podobnie postąp z miękkim kocem, którego oczywiście nie może zabraknąć w Twoim czytelniczym kąciku! Świetnym dodatkiem do kącika czytelniczego będą również kolorowe lampki LED, które nadadzą temu miejscu odpowiedniej atmosfery w zależności od czytanej książki i wybranego koloru światła. Możesz również urozmaicić swoje półki na regałach i zamontować na nich światła, które będą eksponować Twoją kolekcję książek. Doskonałym uzupełnieniem Twojego kącika czytelniczego może być miękki dywan, który dodatkowo sprawi, że będzie on przytulniejszy. Ciekawym dodatkiem do Twojego miejsca na czytanie może być kalendarz literacki, który będzie zawierał najważniejsze daty związane z literaturą, np. premiery wyczekiwanych książek, rozdania nagród literackich, wydarzenia związane z czytaniem czy nawet urodziny ulubionych pisarzy!

Jak ułożyć książki w swojej biblioteczce?

Układanie książek w biblioteczce może być zarówno praktycznym rozwiązaniem, jak i sposobem na stworzenie estetycznej i przyjemnej dla oka przestrzeni. Każdy miłośnik książek ma swój własny pomysł na ich ułożenie na poszczególnych półkach. Może to być kategoryzacja tematyczna, gdzie na jednej półce będą znajdować się książki fantastyczne, na innej romanse, a jeszcze na innej kryminały i reportaże. Innym sposobem segregowania książek na półkach jest ułożenie ich alfabetycznie według nazwisk autorów czy chronologicznie według daty wydania. Fajnym pomysłem jest poukładanie książek kolorystycznie, co sprawi, że całość będzie spójna wizualnie. Książki mają różne rozmiary, więc można je także ułożyć według wielkości od największej do najmniejszej lub odwrotnie. Wiele osób ustawia swoje książki na półkach według oceny od najwyższej do najniższej.

Teraz już całą pewnością wiesz, jak stworzyć swój idealny kącik czytelniczy! Nie może w nim zabraknąć wygodnego fotela, odpowiedniego oświetlenia oraz ciekawych dodatków w postaci poduszek, koca czy dywanu. Pamiętaj, że książki możesz również czytać w wygodnym łóżku, które dodatkowo sprawi, że Twój sen będzie optymalny. Świetnym wyborem jest naturalny materac 90×200 cm, który znajdziesz na stronie sklepu ABCsnu będącego jednocześnie producentem wielu innych produktów sypialnianych, które wyróżniają się swoją doskonałą jakością. Swoje nowe łóżko możesz zakupić również stacjonarnie w jednym z kilku sklepów znajdujących się w mieście Nowy Sącz. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Łóżka specjalne.