Nie można nie zauważyć, że wszyscy się różnimy – nie tylko tym, jak wyglądamy, ale i tym, jak czujemy. Widoczne różnice można dostrzec też w tym, jak każdy z nas siebie postrzega – jedyni mówią o sobie pewnie i z dumą, inni zaś umniejszają to, co robią. Z czego właściwie to wynika? Co wpływa na to, jak się postrzegamy? Dowiedz się więcej!

Dlaczego to, jak się postrzegamy, jest ważne?

Mogłoby się wydawać, że sposób, w jaki się postrzegamy, nie jest taki istotny. Zdecydowanie ważniejsze zdają się nasze cechy charakteru czy zdolności. Okazuje się, że wręcz przeciwnie – nasze poczucie wartości stanowi podstawę do wszystkiego. Brak umiejętności docenienia samego siebie może spowodować, że zrezygnujemy ze starań i prób. Na skutek tego nie będziemy się rozwijać. Co więcej, nawet jeśli cechowałyby nas cenne cechy, jeśli nie wierzymy w siebie, nie będziemy umieli ich zaprezentować. Posiadając pewne poczucie wartości, możemy pewnie iść przez życie. Porażki czy niepowodzenia nie będą przeszkodą, której nie będziemy umieć ominąć.

Jeśli patrzymy na siebie negatywnie, ryzykujemy tym, że utwierdzimy samych siebie w przekonaniu, że nie jesteśmy wystarczający. Bez uznania ze strony samego siebie nigdy nie osiągniemy tego, do czego naprawdę jesteśmy zdolni. Może się zdarzyć, że staniemy się niepewni czy zagubieni, ponieważ nie będziemy mieli potrzebnej pewności i śmiałości. Skutki negatywnego postrzegania samego siebie możemy zauważyć również w naszych relacjach – będziemy bardziej narażeni na niesprawiedliwe traktowanie ze strony innych. Jeśli trafimy na nieodpowiednią osobę, może się okazać, że wykorzysta ona to, że nie jesteśmy asertywni czy nie umiemy postawić na swoim. Może zdarzyć się, że będzie ona jeszcze bardziej podcinać nasze skrzydła, aniżeli ciągnąć nas w górę. Takie podejście może być szczególnie niebezpieczne na przykład w pracy, gdzie możemy doświadczyć wykorzystywania. W sytuacji, w której będziemy starać się o pracę, ale nasz pracodawca zauważy, że jesteśmy niepewni i zanadto ostrożni, może nam to utrudnić otrzymanie upragnionego stanowiska. Widzimy więc, że postrzeganie siebie w złym świetle może znacząco obniżyć komfort naszego życia.

Co wpływa na to, jak się postrzegamy?Jak się ma poczucie własnej wartości do wyglądu?

Warto wiedzieć, że poczucie własnej wartości może odnosić się do naszych możliwości i pewności siebie. Oprócz tego może dotyczyć też samooceny związanej z naszej wyglądem. Niestety, często się zdarza, że osoba uważa się za mało atrakcyjną, na czym jej pewność siebie i poczucie wartości niezwykle cierpią. Ludzie określają się jako brzydcy, nie akceptują swojego ciała. Takie podejście jest bardzo krzywdzące, ponieważ wywołuje wiele negatywnych emocji, a nawet może doprowadzić do poważnych zaburzeń. W takich przypadkach często osoby unikają sytuacji, które zmusiłyby ich do wyjścia ze strefy komfortu. Może to dotyczyć czegoś równie prostego co założenie ubrań, w których nie czują się pewnie. Niezwykle często też porównują się do innych. W tym zestawieniu zawsze wypadają gorzej i mniej korzystnie. Nie zauważają swoich dobrych cech i zalet.

Rola mediów

Należy mieć na uwadze, że taki stan widoczny jest szczególnie w obecnych czasach. Telewizja, internet, reklamy… Te wszystkie elementy sprawiają, że zaczynamy kwestionować swój wygląd i sądzić, że jest coś z nami nie tak. Następuje to na skutek obrazu, jaki nagminnie przedstawiany jest w mediach. Przez lata jedynymi bohaterami reklam byli ludzie atrakcyjni i szczupli, którzy idealnie się prezentowali. Bez wad, problemów skórnych, cellulitu, wad postawy czy innych cech, które są naturalną częścią ludzkiego ciała. Można dostrzec to zwłaszcza w przypadku reklam różnych kosmetyków upiększających, które ukazują nam piękne modelki o nieskazitelnej skórze, którym wystarczy zaledwie mała dawka kosmetyku, aby wspaniale wyglądać. U osób, które zmagają się z takimi dolegliwościami jak na przykład trądzik, może to wywoływać kompleksy. Takie klipy utwierdzają nas w przekonaniu, że standardem jest nieskazitelny wygląd, a wszelkie wady są nieakceptowalne.

Dużą rolę w tym, jak postrzegamy siebie, mają również media społecznościowe. Tam również możemy natrafić na wizerunki idealnych ludzi, którzy nie posiadają żadnych niedoskonałości, a do tego wiodą cudowne życie. Kiedy stykamy się z takimi treściami przez cały czas, zaczynamy wierzyć, że właśnie tak ma być – a wszelkie niepowodzenia czy trudności to coś nieodpowiedniego. Na skutek tego może nam się wydawać, że z naszym życiem jest coś nie tak. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ na przykład osobom z problemami psychicznymi może zdawać się, że są z tym sami, kiedy w rzeczywistości sprawa ma się całkiem inaczej. Influencerzy pokazują jedynie dobre momenty ze swojego życia, nie ukazując nieperfekcyjnych części, co tworzy fałszywy obraz. Żyjąc w takim przeświadczeniu, możemy czuć się gorzej, jakbyśmy byli niewystarczający. Nasze poczucie własnej wartości znacząco spada, co utrudnia nam inne aspekty.

W kwestii tego, jak media społecznościowe oddziałują na postrzeganie przez nas naszego wyglądu, warto wspomnieć o popularnie używanych filtrach – służą one do upiększenia obrazu lub dodania ciekawych funkcji. Nierzadko dodają delikatny makijaż lub redukują niedoskonałości. Niektóre filtry są tak wyraźne, że mogą nawet zmienić naszą twarz. Takie narzędzie nie jest dobre dla naszej poczucia wartości, ponieważ powoduje, że zaczynamy wierzyć w to, że potrzebujemy specjalnego filtru, aby dobrze wyglądać. Nierzadko dochodzi do tego, że osoby nie chcą dodać zdjęcia, jeśli nie ma na nim filtru. Nie można ukryć, że to niekorzystnie wpływa na naszą samoocenę. Buduje w nas świadomość, że jesteśmy niewystarczający. Na takie działanie narażone są szczególnie młode osoby, które uznają treści ukazywane w Internecie za wzór. Miejmy na uwadze, że z Internetem, podobnie jak ze wszystkim, należy zachować zdrową równowagę. Nie dajmy zwieść się filtrom czy przerobionym zdjęciom, które wcale nie odzwierciedlają rzeczywistości. Zamiast tego budujmy własną pewność siebie, a także dbajmy o to, by regularnie robić dla siebie coś miłego. Self-care to klucz do zachowania wysokiego poczucia własnej wartości. Miłą chwilę dla siebie możemy spędzić na przykład na dobrze dobranym materacu, na którym będziemy mogli w pełni się odprężyć. Taki element pomoże nam ponadto zadbać o komfortowy i jakościowy sen.

Nie ma wątpliwości, że kiedy postrzegamy się pozytywnie, a nasze poczucie wartości jest wysokie, zdecydowanie łatwiej nam się żyje. Mamy więcej pewności, nie boimy się podejmować nowych wyzwań, a także jesteśmy bardziej otwarci w kontaktach z innymi. Dla tych korzyści warto popracować nad swoją pewnością i upewnić się, że patrzymy na siebie w przychylny sposób!

Sprawdź: Zadbaj o komfort snu i postaw na materac 140×200! Oto ranking 9 produktów