Tarczyca to narząd przypominający wyglądem motyla lub kokardę. Przylega bezpośrednio do tchawicy i jest położony na dole szyi. Ten niewielki, ważący zaledwie 30 g u mężczyzn organ odpowiada z prawidłowe funkcjonowanie praktycznie całego organizmu, w tym układu nerwowego, pokarmowego, mięśniowego, płciowego czy krwionośnego. Wynika to z wydzielenia trzech ważnych hormonów – tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Jednak narząd ten coraz częściej przysparza nam kłopotów. Zatem, jakie są choroby tarczycy oraz jak się objawiają?

Kiedy zbadać tarczycę?

Tarczyca to jeden z ważniejszych organów w naszym ciele. Jednak, gdy pojawiają się pierwsze nieprawidłowości świadczące o pojawieniu się choroby, możemy je bardzo szybko odkryć. Tarczyca u mężczyzny daje szereg różnych objawów, w tym kaszel, chrypka czy duszności. Jeśli płat ma tendencje do powiększania się, to możemy wyczuć go palcami, a także zmagamy się z uciskiem w okolicach szyi. Oprócz tego często pojawia się niskie libido, spadek lub wzrost wagi, nadmierne pocenie się, kołatanie serca czy zaparcia lub biegunki. Tak naprawdę objawy są w dużej mierze uzależnione od rodzaju choroby – jednak nigdy nie można ich bagatelizować. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności wykonujemy badania z krwi, które pomogą lekarzowi w zdiagnozowaniu konkretnego schorzenia. Oznacza to tutaj TSH w połączeniu z fT3 i fT4. Jest to zestaw umożliwiający kompleksowe zbadanie tarczycy. Po badaniu z krwi warto udać się do endokrynologa, czyli lekarza specjalizującego w chorobach tarczycy. Wykona on badanie ultrasonograficzne (USG), które pomoże ocenić kształt i objętość gruczołu. Dodatkowo ujawni ewentualne zmiany związane z guzami. Jeśli lekarzu zauważy coś niepokojącego, to może wykonać biopsję w celu ustalenia charakteru zmian. A o jakich chorobach się najczęściej mówi w związku z tarczycą?

Jakie choroby są związane z tarczycą?

Problemy z tarczycą u mężczyzn - jak się objawiają?Wśród chorób tarczycy najczęściej mówi się o niedoczynności i nadczynności tarczycy, a chorobie Hashimoto, wolach oraz guzkach tarczycowych. A co warto o nich wiedzieć? Jak się pojawiają oraz czym są spowodowane?

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy, które nie są produkowane w ilości zapewniającej w organizmie homeostazę. Najczęstszą przyczyną jest tutaj choroba Hashimoto, jednak nie tylko. Uwzględnia się tutaj również uszkodzenie tego narządu, guzy oraz całkowite lub częściowe usunięcie gruczołu. Objawia się to wzrostem masy ciała spowodowanym zaburzeniami metabolicznymi, częstym uczuciem zimna i zaburzeniami pamięci. Wielu chorych zmaga się także z przewlekłym uczuciem zmęczenia, przez co chcąc tylko położyć się na wygodny materac i zasnąć.

Nadczynność tarczycy

O nadczynności tarczycy mówimy, gdy organ ten produkuje nadmierną ilość hormonów T4, T3 i kalcytoniny. Za przyczyny najczęściej podaje się guzki tarczycy oraz chorobę Gravesa-Basedowa. Może być również wywołana zaburzeniami hormonalnymi m.in. w okresie dojrzewa lub powikłaniem po ostrej chorobie zakaźnej. Na najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się wole tarczycowe, wytrzeszcz oczu oraz utrata wagi.

Zapalenie tarczycy typu Hashimoto

Choroba Hashimoto to stan, w którym nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. Samo początek rozwoju tego schorzenia jest niezauważalny, jednak wraz z czasem objawy nasilają się, a produkcja hormonów zmniejsza się. Wówczas pojawiają się charakterystyczne wole, a na dalszym etapie tarczycy zmniejsza się i pojawiają się na niej guzki. Warto zaznaczyć, że Hashimoto w skrajnych przypadkach jest zagrożeniem dla zdrowia oraz życia.

Wole tarczycowe

Wole tarczycowe to widoczne powiększenie gruczołu, które często jest widoczne gołym okiem. Może objawiać się m.in. trudnościami z przełykaniem, dusznościami, chrypką, uczuciem ciasnoty w szyi czy opuchlizną. Najczęstszym powodem ich powstawania jest brak jodu w organizmie. W tym przypadku wystarczy suplementacja jodu.

Guzki tarczycowe

Są to wyczuwalne zmiany, które często mają łagodny charakter i nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu. Jednak, gdy ulegają powiększeniu lub pojawia się ból, to warto udać się do lekarza, gdyż mogą one doprowadzić do nowotworu.

Tarczyca a problemy z libido i erekcją

Niezaprzeczalnie, tarczyca jako organ odpowiadający za produkcję hormonów, wpływa na męskie libido i erekcję. W przypadku niedoczynności tarczycy sfera intymna jest zaburzona z uwagi na obniżenie nastroju, ospałość i brak energii. Oprócz tego, hormony tarczycy wpływają na stężenie globuliny wiążącej hormony płciowe. W tym przypadku mężczyźni mogą mieć obniżony poziom testosteronu. Aby móc zaradzić problemom libido lub erekcją w tym przypadku należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj obejmuje ono regulację funkcjonowania gruczołu. Zadbajmy tutaj także o odpowiednią dietę oraz suplementację – m.in. żeń-szeniem, miłorzębem japońskim czy L-argininą. W wielu sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest rozważenie środków na potencję. W przypadku nadczynności tarczycy towarzyszy nam nerwowość oraz uczucie osłabienia psychicznego i psychicznego. Wszelkie objawy z tym związane również negatywnie wpływają na męską potencję, dlatego warto podjąć od razu odpowiednie leczenie. Tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z wariantami, które należy rozpatrywać indywidualnie. Dlatego w przypadku problemów z libido lub erekcją połączonych z zaburzeniami pracy tarczycy, warto udać się do lekarza po poradę.

W dzisiejszych czasach coraz częściej zmagamy się z różnymi chorobami tarczycy. Obecnie dotykają one niemalże każdego – w tym młodych mężczyzn. Właśnie dlatego warto regularnie się badać i chodzić na wizyty kontrolne do lekarza.

Przeczytaj także: Zaburzenia snu – jakie są rodzaje oraz jak je leczyć?