Na rynku znajdziemy szeroką gamę materacy. Który jednak będzie dla nas najlepszy? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby zapewnić sobie komfortowy i nieprzerwany sen przez całą noc!

Najważniejsze parametry materaca

Kupując idealny materac, przede wszystkim musimy kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami. Dotyczy to chociażby twardości, której odpowiednie dobranie jest jedną z kluczowych kwestii obiecujących komfortowe przespanie całej nocy. Jednak poza upodobaniami, czynnikiem który warto jest wziąć tutaj pod uwagę jest też waga użytkownika. Zakłada się, że twarde modele polecane są dla osób o wyższej masie ciała, ponieważ zapobiegają one zapadaniu się i wyginaniu się pleców w nienaturalny łuk oraz gwarantują mocniejsze podparcie. Miękkie wskazane są dla lżejszych. Pomogą one uniknąć dolegliwości bólowych, spowodowanych przez nadmierne prostowanie się kręgosłupa w trakcie nocy. Gdy już znajdziemy dobrą dla nas twardość, ważne są wymiary wybranego modelu. Większy rozmiar sprawdzi się chociażby kiedy korzystamy z łóżka wspólnie z drugą osobą, jednak pamiętajmy, aby był on dopasowany do ramy. Nie mniej istotną sprawą są materiały, z których wykonany został zarówno sam materac jak i pokrowiec. Powinny być one antyalergiczne i zapewniającej wentylację na wysokim poziomie, uniemożliwiającą rozwój grzybów i bakterii w środku produktu.

Wiek a wybór materaca

Czym kierować się przy wyborze materaca?Kryteriami, uznanymi za istotne podczas zakupu materaca są także wiek oraz stan zdrowia jego użytkownika. Inne kwestie powinniśmy brać pod uwagę wybierając model dla osób starszych oraz inne przygotowując łóżko dla dziecka. Pamiętajmy, że nasze pociechy są w fazie ciągłego wzrostu i ich kręgosłup jest jeszcze bardziej wrażliwy i narażony przy tym na uszkodzenia, dlatego decydujmy się na produkty przygotowane właśnie z myślą o młodych ludziach. Z kolei w przypadku produktu dla seniora polecane są materace zapewniające przyjemny efekt otulenia, za co najczęściej odpowiada wkład z pianki termoelastycznej. Jest on niezwykle pomocny przy problemach z krążeniem, których skutkiem często są zimne dłonie i stopy. Jeśli przewlekle zmagamy się z dolegliwościami bólowymi, niedawno przeszliśmy poważny uraz czy kontuzję, zwróćmy uwagę na przygotowane z niezwykłą dbałością o najmniejsze szczegóły wyroby medyczne.

Piankowy czy sprężynowy?

Niestety jest to pytanie, na które nie ma jednej, idealnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego wypełnienia, materace piankowe są w stanie dopasowywać się do krzywizn anatomicznych ciała, jednocześnie zapewniając doskonałe podparcie niezależnie od wagi. Część z nich reaguje na temperaturę, dzięki czemu po skończonym użytkowaniu wracają do swojego pierwotnego kształtu. Szukając materaca sprężynowego powinniśmy zwrócić uwagę na modele kieszeniowe. Za sprawą umieszczenia każdej ze sprężyn w osobnej “kieszeni” są w stanie w indywidualny sposób odpowiadać na nacisk wywierany podczas leżenia. Zastosowana przy produkcji technologia sprawia, że skrzypienie czy wbijające się w ciało sprężyny odeszły w zapomnienie. Wybór spośród wielu, wspaniałych materacy może być trudny, jednak na pewno znajdziemy najlepszy dla nas.

Pamiętajmy, żeby przy zakupie materaca, przede wszystkim kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami. W ten sposób zapewnimy sobie zdrowy i komfortowy sen przez całą noc, a rano będziemy mieć wiele energii do działania.