Akupunktura, praktyka medyczna mająca swoje korzenie w starożytnych Chinach, stała się popularną formą leczenia na całym świecie i jest doskonale znana przez wszystkich fizjoterapeutów. Dla wielu z nas brzmi jednak dość egzotycznie, gdyż kojarzy się wyłącznie ze wbijaniem igieł w skórę, a my nie do końca jesteśmy świadomi potencjalnych korzyści płynących z tego typu zabiegu. Czym więc tak naprawdę jest akupunktura, jakie efekty może zapewniać i kiedy warto ją stosować?

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to technika leczenia, która polega na stymulowaniu konkretnych punktów na ciele przy pomocy specjalnych igieł. Taki zabieg ma na celu, zgodnie z założeniami medycyny chińskiej, przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie człowieka. Czym to jednak objawia się w rzeczywistości? Przede wszystkim złagodzeniem dolegliwości bólowych. Według tradycyjnej chińskiej medycyny energia życiowa, zwana chi, płynie przez ciało wzdłuż ścieżek zwanych meridianami, a wszelkie choroby wynikają właśnie z zaburzeń przepływu tej energii. Nie każdy specjalista jest jednak zgodny z tym założeniem, który w zasadzie daleko wybiera od zasad logicznego myślenia. Pozostaje więc pytanie, czy akupunktura faktycznie jest skuteczna?

Akupunktura w medycynie chińskiej i zachodniej

Czym jest akupunktura i kiedy warto ją stosować?Akupunktura stanowi filar medycyny chińskiej, a w całej Azji jest praktykowana od tysięcy lat. Zgodnie z założeniami tej medycyny zdrowie ludzkiego ciała jest wynikiem równowagi między dwiema fundamentalnymi siłami: jin i jang oraz swobodnym przepływem energii, zwanej „chi”. Gdy ta równowaga zostaje zakłócona, powstają choroby i dolegliwości. Meridiany, czyli kanały energetyczne, przepływające przez ciało, to z kolei miejsca, w których chi może zostać zablokowane, prowadząc do problemów zdrowotnych. Wkłuwanie więc cienkich igieł pozwala wyswobodzić się energii i przywrócić równowagę w organizmie. Według legendy akupunktura została wynaleziona zupełnie przypadkowo, kiedy to myśliwi zauważyli, że wkłucie ostrza włóczni w określone punkty na ciele łagodziło ból. Obecnie ta metoda leczenia jest także stosowana przy stanach emocjonalnych, problemach trawiennych czy nawet hormonalnych. Nic więc dziwnego, że akupunkturą zainteresowała się również medycyna zachodnia, choć tutaj jest ona częściej wykorzystywana jako forma komplementarna. Jej mechanizm nie jest w pełni zrozumiały z perspektywy naukowej, dlatego stanowi fascynujące pole badawcze. Okazało się jednak, że w wielu przypadkach może być skuteczną opcją leczenia i z tego też względu zainteresowanie zabiegami akupunktury w ostatnich latach znacznie wzrosło.

Czy zabieg akupunktury jest bolesny?

Osoby zastanawiające się nad zapisem na zabieg akupunktury przede wszystkim zadają sobie pytanie, czy jest on bolesny. Okazuje się, że wcale nie musi taki być! Choć każdy zabieg akupunktury wywołuje pewne odczucia, to przy prawdziwym zmęczeniu i mocnych dolegliwościach bólowych wbicie igły to nawet pewnego rodzaju ulga w postaci przyjemnego ciepła, mrowienia czy delikatnego rozpierania. Reakcja sensoryczna zależy więc od kondycji ogólnej pacjenta. Im lepiej się on czuje, może odczuwać większy dyskomfort związany ze wbijaniem igieł.

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Aby nabrać pewności przed pójściem na zabieg, warto także dowiedzieć się, jak on w ogóle wygląda i na czym polega. Przede wszystkim należy być świadomym, że konkretna metoda nakłuwania jest dostosowywana do choroby i kondycji pacjenta. Najpierw wymagane jest przygotowanie indywidualnego planu leczenia i ustalenie, które punkty na ciele należy nakłuć. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór igieł oraz sposób nimi stymulowania. Gdy lekarz wybiera punkty do nakłucia, najczęściej korzysta ze specjalnego oprzyrządowania w postaci punktoskopu i elektronicznego wykrywacza punktów akupunktury. Z kolei sam proces nakłuwania przebiega niezwykle ostrożnie w czasie, gdy pacjent leży. Igły wbija się pod różnym kątem, najczęściej w sąsiedztwie bardzo czułych miejsc, takich jak oczy, uszy, płuca czy duże naczynia krwionośne oraz zazwyczaj na głębokość kilku milimetrów. Po nakłuciu odpowiednich punktów stosuje się następnie różne metody manipulacji, np. rotacji, punktowania i wibracji, aby uzyskać konkretny efekt.

Kiedy warto skorzystać z zabiegów akupunktury?

Akupunktura może stanowić skuteczną metodę leczenia w przypadku wielu dolegliwości. Mimo wszystko jednak z tego typu zabiegów warto skorzystać przede wszystkim, gdy zmagamy się z bólami przewlekłymi, takimi jak bóle pleców, migrena, bóle stawów czy bóle menstruacyjne. Kiedy medycyna konwencjonalna nie jest w stanie znaleźć konkretnej przyczyny tych dolegliwości, wiele osób decyduje się właśnie na sesję zabiegów akupunktury. Nierzadko jest on także wykorzystywana w przypadku chorób związanych z układem nerwowym, np. padaczki, nerwobóli, ale też nerwicy czy demencji. Korzyści z akupunktury można również zauważyć przy problemach z układem ruchowym, w szczególności w zwyrodnieniach stawów. Nie tylko łagodzi ona ból oraz dyskomfort, ale także redukuje ewentualne stany zapalne oraz pomaga poprawić krążenie krwi. Tym samym jest też polecana w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Poprzez stymulację określonych punktów na ciele, akupunktura jest w stanie regulować ciśnienie krwi oraz przyczynić się do zwiększenia jej przepływu w obrębie serca i naczyń krwionośnych. Co natomiast ciekawe, tego typu zabieg stosuje się również przy chorobach związanych z innymi narządami wewnętrznymi, takimi jak żołądek, jelita, tarczyca czy wątroba. Akupunktura jest więc pomocna w leczeniu zaburzeń trawienia (np. zespół jelita drażliwego, zgaga czy zaparcia), a poza tym może wspierać leczenie problemów z pracą tarczycy.

Nie zapominajmy jednak, że za nasze zdrowie odpowiada także regenerujący sen oparty na doborze wygodnego materaca. Dlatego też warto rozpatrzyć zakup modelu, który uwzględnia nasze indywidualne potrzeby i preferencje. W salonach w Nowy Sącz z pewnością znajdziesz dla siebie idealny materac.

Akupunktura, mimo że ma swoje korzenie w starożytnych Chinach, nadal pozostaje skuteczną metodą leczenia dla współczesnego świata. Choć mechanizm działania może nie być jeszcze w pełni zrozumiany przez medycynę zachodnią, liczne badania potwierdzają jej skuteczność w leczeniu różnorodnych schorzeń i dolegliwości. Dla osób poszukujących naturalnych metod leczenia, akupunktura może być cennym wsparciem dla zdrowia i samopoczucia.