Kiedy nadchodzi wiosna, nadchodzi również czas na wiosenne porządki. Dotyczą one nie tylko naszego mieszkania, ale i ogrodu, który po zimie zdecydowanie potrzebuje dodatkowej uwagi. Co powinno znaleźć w naszej liście zadań do zrobienia w ogrodzie na wiosnę? Sprawdź!
Jakie szkody mogą pojawić się po zimie?
Zima nie jest zbyt sprzyjającym czasem dla otaczającej nas przyrody. Wszystko wtedy zamiera, a do tego jest poddawane nieprzyjemnym czynnikom, takim jak śnieg, deszcz, wiatr, mróz czy brak słońca. Na skutek tego kondycja roślin znacząco się pogarsza. Tracą zieleń i brunatnieją. Może nawet dojść do wysadzenia, czyli wysunięcia się części korzenia na zewnątrz. Z powodu bardzo niskich temperatur mogą pojawić się ponadto pęknięcia na powierzchni pnia. Trawnik za to może ulec żółknięciu i pokryciu przez mech. Widzimy zatem, że roboty jest sporo. Za prace w ogrodzie możemy zabrać się w marcu, kiedy zaczyna się robić coraz cieplej. Zwróćmy uwagę na to, aby na zajęcie się roślinami wybrać słoneczny, bezwietrzny dzień, kiedy będziemy mogli wykonać wszystkie czynności z naszej listy.
Zaplanuj prace
Każdy projekt powinien zaczynać się od dobrego planu. Tak samo jest w przypadku prac ogrodowych. Stworzenie listy zadań znacząco ułatwi nam działanie. Będziemy dokładnie wiedzieć, co musimy zrobić. Zyskamy też szansę do tego, aby podzielić zadania pod względem ważności. W ten sposób skupimy się na tych kluczowych i wykonamy je w pierwszej kolejności. Unikniemy sytuacji, w której rozpoczniemy za dużo czynności na raz. Tworząc plan, będziemy mogli zastanowić się też nad tym, czego potrzebujemy do naszego ogrodu, a czego chcemy się pozbyć. Dzięki temu zrobimy miejsce dla nowych rzeczy. Możemy też pomyśleć nad tym, jaki sprzęt będziemy używać. W dniu, kiedy będziemy planowali przystąpić do działań, będziemy mieli wszystko przygotowane. To bez dwóch zdań usprawni naszą pracę.
Gruntowne porządki
Zanim zaczniemy robić cokolwiek nowego, powinniśmy zająć się gruntownym sprzątaniem. Po zimie w naszym ogrodzie mogą walać się niepotrzebne przedmioty. Dużym problemem będą też zeschnięte liście czy gałęzie. Dokładne grabienie trawnika to obowiązkowy punkt na liście rzeczy do zrobienia. Nie zapomnijmy ponadto o wyczyszczeniu oczka wodnego i wymienieniu w nim wody. Jeśli zauważymy, że jakieś rośliny obumarły, pozbądźmy się ich. Na naszą uwagę zasługują również meble ogrodowe, które przez zimowy okres mogły się zakurzyć czy zniszczyć. Dokładnie je umyjmy. Sprawdźmy też, czy są w dobrym stanie. Warto zainteresować się, czy jakieś elementy się nie poluzowały lub zardzewiały.
Przygotowanie trawnika
Trawnik to jeden z elementów, który szczególnie dotkliwie przeżywa zimę. Dlatego tak ważne jest, aby na wiosnę o niego zadbać. Po tym, jak zgrabimy suche liście i inne zanieczyszczenia, przejdźmy do napowietrzenia ziemi. To kluczowy krok, który jest niezbędny w utrzymaniu dobrego stanu trawnika. Do napowietrzenia gleby możemy użyć wideł lub specjalnych narzędzi, takich jak wertykulator czy aerator. W ten sposób możemy pobudzić trawę do rośnięcia i zwiększyć dostęp do wody, powietrza i światła.
Odkrywanie roślin
Przykrywanie roślin to czynność, która wiąże się z przygotowaniem ogrodu na zimę. Dzięki temu możemy ochronić rośliny przed szkodliwym działaniem mrozu, wiatru czy śniegu. Kiedy jednak pogoda zaczyna się zmieniać i robi się coraz cieplej, musimy pamiętać o odkryciu roślin. Możemy to zrobić w momencie, w którym będziemy pewni, że temperatura nie spadnie już poniżej zera. Uważajmy jednak na to, aby nie zajmować się tym podczas bardzo słonecznego dnia. Może to bowiem wywołać zbyt duży szok u roślin. Miejmy na uwadze też to, że warunki atmosferyczne zawsze mogą się zmienić. W razie potrzeby ponownie okryjmy rośliny.
Przycinanie roślin
Nie tylko o kwiaty powinniśmy zatroszczyć się na zimę. Również drzewa i krzewy wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Na wiosnę musimy pamiętać o tym, aby na czas pozbyć się chorych, połamanych i martwych gałęzi. Dzięki temu nie będziemy stopować prawidłowego wzrostu drzewa czy krzewu. Co więcej, w ten sposób umożliwimy większy przepływ światła do rośliny, co wpłynie pozytywnie na proces jej rośnięcia. Jeśli o to zadbamy, szybko będziemy mogli cieszyć się pięknie kwitnącymi pąkami. Możemy ponadto wybielić korę drzew.
Dlaczego warto poświęcić czas na zajęcie się ogrodem?
Nie można ukryć, że zazwyczaj z wielką radością i ulgą witamy pierwsze oznaki wiosny. Możemy w końcu pozbyć się grubych, zimowych ciuchów i spędzić więcej czasu na zewnątrz. Zajęcie się ogrodem po zimie będzie idealnym sposobem na to, aby nadrobić czas na świeżym powietrzu. Nie ma wątpliwości, że po miesiącach mrozu i niskich temperatur, szczególnie docenimy możliwość przebywania na zewnątrz. Ogrodnictwo pozwoli nam być bliżej natury. Dzięki temu zajęciu będziemy mogli się zrelaksować i zmniejszyć poziom odczuwanego przez nas stresu. Zajmując się roślinami, choć na moment zapomnimy o obowiązkach czy martwiących nas sprawach. To bez wątpienia korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Zauważymy, że łatwiej jest nam pozbyć się napięcia. Będzie to miało szczególne znaczenie dla naszego wypoczynku. Odprężenie się i zrelaksowanie się wieczorem stanie się bowiem o wiele prostsze, co przełoży się na jakość naszego snu. Aby jeszcze bardziej ulepszyć nasz wypoczynek, zainwestujmy w taki materac, który będzie do nas dopasowany w stu procentach. W celu znalezienia takiego modelu powinniśmy sprawdzić różne opcje, w tym sklep stacjonarny Nowy Sącz. Nie zapominajmy, że zimą będziemy potrzebowali również kołdry, która zapewni nam optymalny komfort termiczny.
Wiosna to czas, w którym końcu możemy cieszyć się pięknym, kwitnącym ogrodem. Wcześniej jednak należy odpowiednio o niego zadbać i zaopiekować się nim po zimie. Pamiętajmy o dokładnym posprzątaniu, przycięciu roślin czy przygotowaniu gleby, a nasz ogród na pewno odżyje!