Pojawienie się dziecka w naszym życiu skłania wielu rodziców do zastanowienia się, czym tak naprawdę jest rodzicielstwo. Jak się okazuje, obejmuje ono kilka ważnych kwestii, dzięki którym jesteśmy w stanie wpoić najmłodszym podstawowe wartości i zasady. Jednak obecnie coraz popularniejsze staje się bezstresowe wychowanie. A czym ono tak naprawdę jest oraz jakie są jego wady i zalety?
Na czym polega bezstresowe wychowanie?
Obecnie dużo mówi się o bezstresowym wychowaniu, jednak na czym ono tak naprawdę polega? Uznaje się je za bezgraniczne tolerowanie tego, jak zachowuje się dziecko. Zwolennicy tej metody twierdzą, że nie kupienie zabawki, które dziecko chce, a niekoniecznie potrzebuje czy nakazanie jakichś zachowań, jak chodzenie wcześnie spać szkodzi. Można zatem powiedzieć, że wszelkiego rodzaju zakazy czy nakazy działają na dziecko w sposób stresujący, co zakłóca dzieciństwo. Jednak czy dziecko, które może wszystko jest w stanie samo stwierdzić, co jest dobre, a co złe? I czy brak oczekiwań lub rad ze strony dorosłych może wpływać korzystnie na jego rozwój? Jak się okazuje, wszystko zależy tutaj od podejścia rodziców.
Jakie są korzyści z bezstresowego wychowania?
Oczywiście bezstresowe wychowanie wiąże się z licznymi korzyściami – bez nich nie powstałaby ta koncepcja. W przyszłości dzieci wyróżniają się niezwykłą otwartością i śmiałością, co z pewnością pomoże im zrealizować wszystkie swoje marzenia. Oprócz tego nie można odjąć im pewności siebie, gdyż do tej pory wszystkie ich cele były spełniane. Można tutaj także wyróżnić kreatywność, zaradność i spontaniczność.
Negatywne strony bezstresowego wychowania
Wady bezstresowego wychowania zależą od rodziców – w końcu dziecko, które ma nieograniczone możliwości może wyrosnąć na silnego człowieka. Jednak często popełniane błędy wychowawcze mają opłakane skutki. Wiąże się to z poczuciem opuszczenia, nie potrafi ponieść konsekwencji swoich czynów czy jest roszczeniowe. W wielu sytuacjach ma także trudności w kontaktach z innymi ludźmi o najczęściej wynika przez egoizm.
9 najważniejszych zasad wychowania
Szczęście to nie tylko beztroskie chwile i uśmiech na twarzy. Obecnie w mediach kreuje się, że dobre życie to bezproblemowe życie. Jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji doprowadzających do płaczu. Tak naprawdę każde przeżycie daje nam lekcję, z której powinniśmy wyciągnąć wnioski. Warto zatem zapoznać się z 9 najważniejszymi zasadami, dzięki którym nasze dzieci poradzą sobie w życiu z każdą sytuacją! Uwzględnia się tutaj:
- bezwarunkową miłość – dziecko należy kochać bez względu na to, co zrobiło czy czego się bało, a wyrazić ja można słowami, gestami i zachowanie,
- pozwolenie dziecku na bycie sobą – szanujmy zainteresowania i pasje swoich dzieci, a nie próbujmy dzięki nim osiągać swoje niespełnione marzenia,
- akceptacje negatywnych emocji – dziecko może mieć gorszy dzień, co objawia się złością, zazdrością czy smutkiem, więc postarajmy się zapewnić mu wsparcie,
- niezależności – postarajmy się nie wyręczać dzieci w wykonywaniu licznych czynności, gdyż utrudniają im to usamodzielnienie się,
- słuchanie jego zdania – wielu rodzicom wydaje się, że wiedzą o swoim dziecku wszystko, jednak nie dopuszczają go do głosu, dlatego zmieńmy to!
Dobre wychowanie obejmuje także uświadomienie dziecku, że zdrowy styl życia przekłada się na lepsze samopoczucie oraz poprawę stanu zdrowia. Obejmuje to nie tylko wpajanie prawidłowych nawyków żywieniowych, ale także aktywność fizyczną czy higienę snu.
Zdrowy sen jako ważny aspekt wychowania dziecka
Sen dla najmłodszych to czas intensywnego rozwoju i regeneracji. Dotyczy to zarówno noworodki, jak i małych dzieci czy nastolatków. Dbając o zdrowy sen swojej pociechy, jesteśmy w stanie zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Przekłada się to dobre samopoczucie czy spore pokłady energii. Co więcej, w ten sposób nasze dziecko jest w stanie realizować swoje pasje oraz cele. A jak można zadbać o zdrowy wypoczynek? Najlepiej poprzez odpowiednio skomponowane łóżko. W jego skład wchodzi materac, dla niemowlaka https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Materac-dla-niemowlaka lub nastolatka. Jednak to nie wszystko! Tak naprawdę komfortowe miejsce do spania można stworzyć w trzech podstawowych krokach, a oto one!
Krok pierwszy – materac
Nie ma co ukrywać, materac do spania to najważniejszy element wyposażenia komfortowego łóżka. Stawia się tutaj na modele, które są niemalże idealne dopasowane do użytkownika. Materace dla dzieci i młodzieży https://abcsnu.pl/38-materace-120×200 należy wybierać w odpowiedni sposób. Uwzględnia się tutaj odpowiednia twardość, rodzaj wypełnienia oraz rozmiar, który determinuje przede wszystkim metraż pokoju.
Krok drugi – poduszka i kołdra
Poduszka to ważny element wyposażenia łóżka, który odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Na jej wybór ma wpływ przede wszystkim rodzaj wypełnienia, a także wysokość czy stopień twardości. W przypadku kołdry sprawa jest o wiele prostsza – w końcu gwarantuje on odpowiedni komfort termiczny. Tutaj najważniejszy jest rodzaj wypełnienia, gramatura oraz rozmiar.
Krok trzeci – inne akcesoria sypialniane
Akcesoria sypialniane ze sklepu internetowego https://abcsnu.pl/ obejmują nie tylko ergonomiczną poduszkę i ciepłą kołdrę. Warto tutaj także zainwestować w higieniczne prześcieradło oraz pościel. Świetną opcją jest ochraniacz na materac, który chroni podłoże do spania przez zawilgoceniem oraz zabrudzeniem.
Wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie. W końcu wpojone przez nas zasady stanowią podstawę do ukształtowania się charakteru oraz zachowania dziecka. Uleganie obecnej modzie może być niekoniecznie dobre, gdyż bezstresowe wychowanie ma sporo wad. Znajdziemy zatem złoty środek, a nasza pociecha w przyszłości na pewno nam podziękuje!