Każdemu z nas w swoim życiu zdarzyło się wyrzucić jedzenie. Niektórzy natomiast robią to nagminnie, nie czując przy tym większych wyrzutów sumienia. Warto zatem wiedzieć, że połowa wyrzucanej żywności pochodzi właśnie z gospodarstw domowych. Z czego to wynika? Nie tylko z braku umiejętności planowania posiłków, ale również ze złego sposobu przechowywania jedzenia. Aby więc zmniejszyć skalę problemu marnotrawstwa żywności, warto trzymać się kilku kluczowych zasad. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać żywność.
Przechowywanie żywności w lodówce
Najczęściej zepsuciu ulega żywność, którą powinniśmy trzymać w lodówce i choć tego się trzymamy, okazuje się, że już po kilku dniach jedzenie nie nadaje się do spożycia. Dlaczego? Ponieważ nie zwracamy uwagi na takie aspekty jak odpowiednie ułożenie, zabezpieczenie oraz temperatura chłodziarki. Prawidłowe przechowywanie żywności nie kończy się zatem na umieszczeniu produktów “luzem” w lodówce. Dobra zarządzanie jej zawartością daje pewność, że żywność jest nadal świeża i można ją spożyć. Poza tym należy pamiętać, iż nawet prawidłowe przechowywanie jedzenia nie gwarantuje cudów w postaci braku możliwości zepsucia produktów po dłuższym okresie czasu. Jak zatem odpowiednio umieszczać żywność w lodówce?
Na początek weźmy pod lupę przechowywanie owoców oraz warzyw. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, iż nie wszystkie warzywa i owoce można przechowywać w lodówce. Niektóre gatunki zdecydowanie bardziej wolą temperaturę pokojową. Umieszczenie ich w chłodziarce może sprawić, że stracą swój aromat. Pozostałe owoce oraz warzywa warto natomiast trzymać w lodówce. Wiele modeli posiada nawet specjalną szufladę przeznaczoną na sałatki. Zanim jednak umieścisz w niej owoce i warzywa, najpierw starannie je umyj, a następnie zawiń w papier lub plastik z otworami wentylacyjnymi – w ten sposób ochronisz je przed zanieczyszczeniami. Jakie gatunki powinieneś natomiast przechowywać w lodówce? Bez wątpienia są to: marchew, cukinia, warzywa strączkowe, seler, brokuły, papryka, sałata, owoce leśne, winogrona, jabłka. W lodówce nie należy z kolei trzymać: pomidorów, czosnku, cebuli, świeżych ziół, cytrusów, bananów czy wielopestkowców.
Jak natomiast przechowywać wędliny i nabiał w lodówce? Po pierwsze zadbaj o to, aby zarówno wędliny, jak i mięso kupować ze sprawdzonego źródła. Poza tym szynka w jednym kawałku pozostanie o wiele dłużej świeża niż ta pokrojona w plastry. Nie warto również trzymać wędlin w foliowych opakowaniach. Po zakupie należy je przełożyć do specjalnych pojemników na żywność. Podobnie jest w przypadku surowego mięsa. Tutaj jednak musisz pamiętać o tym, że surowe mięso można przechowywać w lodówce maksymalnie do 24 godzin. Na tego typu produkty przeznaczona jest specjalna szuflada lub najniższa półka chłodziarki. Z kolei nabiał, pakowaną żywność oraz resztki należy trzymać na środkowej i górnej półce. Na samej górze warto jednak umieścić takie produkty jak jogurty i kefiry – tam jest dla nich najlepsza temperatura.
Mrożenie jedzenia
Dlaczego mrożenie żywności to świetny sposób na magazynowanie zapasów? Ponieważ zamrożone jedzenie nadaje się do spożycia przez znacznie dłuższy okres czasu niż te włożone wyłącznie do lodówki. Poza tym mrozić możemy naprawdę wiele produktów! Chleb, inne wypieki, mięso, niektóre warzywa. Mrożenie to prosty i zdrowy sposób na ograniczenie do minimum ilości marnowanego jedzenia w domu. Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie czegoś zjeść, włóżmy to zawczasu do zamrażarki. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim żywność można mrozić w specjalnych pojemnikach oraz woreczkach przeznaczonych właśnie do zamrażania. Produkty warto także przechowywać na płasko, a podczas ich pakowania należy pozbyć się nadmiaru powietrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie również mrożone świeżych produktów niż tych, które leżą w lodówce już od kilku dni. Ponadto nie zamrażaj gorących dań ani ugotowanych ziemniaków, makaronu czy ryżu.
Przechowywanie żywności poza lodówką i zamrażarką
Nie wszystkie produkty należy umieszczać w chłodziarkach. Są nawet takie, których przechowywanie w lodówce czy chłodziarce jest wręcz niewskazane. Dotyczy to w głównej mierze produktów sypkich, takich jak: mąka, ryż, makaron, kasza, cukier, przyprawy, kawa i herbata. Tego typu żywność należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w kuchennych szafkach lub spiżarni. Ponadto warto zadbać o to, aby opakowanie tych produktów było szczelne. Najlepszym rozwiązaniem są zatem zamknięte szklane pojemniki, dzięki którym do żywności nie dostaje się powietrze oraz wilgoć. Jeśli jednak zostawiamy produkty sypkie w oryginalnych opakowaniach, warto przynajmniej je szczelnie zamknąć np. plastikowym klipsem. Poza tym należy unikać przechowywania produktów sypkich w okolicy piekarnika lub kuchenki, gdyż wyższa temperatura może spowodować ich zepsucie. Z kolei pieczywo, czyli chleb oraz bułki, należy trzymać w temperaturze pokojowej, najlepiej w chlebaku. Nie warto jednak przechowywać pieczywa w plastikowych workach – po powrocie do domu lepiej jest je przełożyć do worka z naturalnej tkaniny np. lnu. Len ma bowiem właściwości polegające na odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu chleb jest dłużej świeży oraz miękki. Natomiast olej i inne płynne produkty należy przechowywać w szczelnych butelkach, w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu. Wyjątkiem jest tutaj jednak olej lniany, który trzeba przechowywać w lodówce.
Termin przydatności jedzenia do spożycia
Prawidłowe przechowywanie jedzenia jest niezwykle ważne, aby mogło ono pozostać jak najdłużej świeże, a przede wszystkim zdatne do spożycia. Każdy produkt ma jednak konkretny termin przydatności, którego mimo wszystko powinniśmy się pilnować, jeśli nie chcemy złapać biegunki lub grypy żołądkowej. Na opakowaniach żywności możemy znaleźć dwa opisy: “należy spożyć do” oraz “najlepiej spożyć przed”. Co to oznacza? Przede wszystkim różnica w ich znaczeniu jest dosyć spora. “Należy spożyć do” to po prostu termin przydatności jedzenia, a po tej dacie produkt nie nadaje się już do konsumpcji. Natomiast “najlepiej spożyć przed” to data minimalnej trwałości. Kiedy ona minie, produkt może stracić na smaku, aromacie oraz ogółem na jakości. Taką żywność nadal można spożywać po wstępnym upewnieniu się, że nie jest faktycznie zepsuta.
Aby jednak nasz układ pokarmowy mógł rzeczywiście dobrze funkcjonować, nie należy zapominać o zdrowym śnie. Już dziś zaopatrz się w wygodny materac, który dostaniesz na tej stronie: http://www.sleepinghouse.pl/. Z kolei pod tym linkiem znajdziesz materac w rozmiarze 90×200: https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200. Jeśli jednak nie wiesz, jak stworzyć odpowiednie warunki dla treściwego snu, zapoznaj się z tym artykułem: https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-stworzyc-idealne-warunki-do-snu.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że zaczniesz marnować zdecydowanie mniej jedzenia niż dotychczas! Ponadto będziesz mógł dłużej cieszyć się świeżą i aromatyczną żywnością.