Poród to jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych momentów w życiu każdej kobiety, która zdecyduje się na dziecko. Jest to moment, w którym bardzo istotne jest zapewnienie bezpiecznego i komfortowego otoczenia, zarówno dla matki, jak i dla noworodka. Obecnie większość kobiet rodzi w szpitalach, ponieważ uważają one, że to właśnie tam będą się czuć najbezpieczniej. W szpitalach dostępni są wykwalifikowani lekarze, a dodatkowo specjalistyczny sprzęt medyczny, który może być w każdej chwili użyty. Jednak w ostatnich latach część kobiet postanawia stanowczo wrócić do porodów tradycyjnych, które odbywały się w domach. Czy jest to bezpieczne? Jakie mogą być zagrożenia? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym jest poród domowy?

Poród domowy to proces narodzin dziecka, który, tak jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w zaciszu domowym, zamiast w szpitalu. W przypadku porodu domowego kobieta rodzi w swoim własnym domu czy mieszkaniu, ale oczywiście towarzyszy jej wykwalifikowana kadra medyczna – w tym przypadku położona lub położnik. Ich zadaniem jest zadbanie o matkę podczas porodu oraz o dziecko zaraz po narodzinach. Wiele kobiet uważa, że w przeciwieństwie do porodu w szpitalu, ten w domu charakteryzuje się bardziej intymnym i kontrolowanym środowiskiem, w którym kobieta ma większą autonomię i wolność w podejmowaniu decyzji dotyczących swojego porodu.

Gdzie można rodzić w domu?

Domowy poród - czy jest bezpieczny?Poród domowy, podobnie jak w szpitalach (ale tylko niektórych), stwarza takie środowisko, w którym to kobieta decyduje, w jakim miejscu chce urodzić swoje dziecko. Może to być sypialnia, która jest najczęściej wybierana przez kobiety rodzące w domu. Sypialnia to bardzo prywatne miejsce, w którym znajduje się wygodne łóżko i to właśnie na nim często decydują się rodzić ciężarne. W sypialni jest również dość sporo miejsca, więc personel medyczny, partner czy inne osoby wspierające mogą śmiało zostać w pokoju i pomagać przyszłej mamie. Niektóre kobiety decydują się urodzić swojego maluszka w salonie, gdzie jest dużo miejsca, aby np. rozstawić basen porodowy. Bardzo znaczna część kobiet decyduje się właśnie na poród w wodzie, dlatego poród w przenośnym basenie jest dla nich bardzo atrakcyjny. Niektóre ciężarne decydują się na poród w łazience, a dokładniej w wannie lub pod prysznicem, gdzie mają bezpośredni dostęp do wody. W łazience jest zazwyczaj mniej miejsca, niż w innych częściach domu, dlatego kobietom decydującym się urodzić w łazience zazwyczaj towarzyszy tylko medyk i partner. Mniej popularnym, ale również czasami wybieranym miejscem do porodu jest ogród za domem. Kobiety, które decydują się urodzić na świeżym powietrzu, zazwyczaj rodzą w cieplejsze miesiące w roku i dzięki temu mogą sobie właśnie na to pozwolić. Może być to atrakcyjna opcja dla osób, które chcą mieć bliski kontakt z naturą podczas narodzin swojego dziecka. Tak naprawdę, niezależnie od wybranego miejsca, istotne jest, aby zapewnić czystość, wygodę oraz bezpieczeństwo. Właściwe przygotowanie przestrzeni, zapewnienie wystarczającej ilości światła i wentylacji, a także utrzymanie czystości są kluczowe dla stworzenia odpowiedniego środowiska porodowego.

Jakie mogą być przeciwwskazania do domowego porodu?

Podczas rozważania domowego porodu ważne jest uwzględnienie potencjalnych przeciwwskazań, czyli czynników, które mogą zwiększać ryzyko dla matki i dziecka. Wtedy zalecany jest poród w szpitalu, gdzie zarówno ciężarna, jak i noworodek mają bezpośredni kontakt z lekarzami. Oto kilka potencjalnych przeciwwskazań do porodu domowego:

1. Czynniki medyczne

Istnieje szereg warunków medycznych, które mogą zwiększać ryzyko komplikacji podczas porodu. Wtedy zalecany jest poród w szpitalu. Może to być nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, infekcje oddechowe, schorzenia sercowo-naczyniowe czy nieprawidłowe ułożenie płodu. Wtedy niestety kobieta musi zrezygnować z porodu domowego na rzecz tego w szpitalu.

2. Poprzednie porody z powikłaniami

Jeśli kobieta urodziła wcześniej jedno lub wiele dzieci, a porody były bardzo skomplikowane i często kończyły się różnymi powikłaniami, np. przyspieszonym tętnem płodu czy problemami z oddychaniem, to konieczne jest zrezygnowanie z domowego porodu, ponieważ może to być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

3. Cesarskie cięcie

Niektóre osoby uważają, że cesarskie cięcie to mało inwazyjny zabieg, ale bardzo się mylą. Cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, podczas której przecinane są powłoki brzuszne kobiety w celu wyciągnięcia noworodka. Jeśli taki właśnie poród wcześniej miała kobieta, to niewskazany jest poród domowy, ponieważ może to być niebezpieczne.

4. Wrodzone wady płodu

W przypadku potwierdzenia wrodzonych wad płodu może być zalecane przeprowadzenie porodu w szpitalu, gdzie dostępne są specjalistyczne sprzęty i lekarze dla noworodka.

Czy poród domowy jest bezpieczny?

Niestety, ale na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ bezpieczeństwo domowego porodu zależy od naprawdę wielu czynników. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie kobiety i ciąże nadają się do porodu domowego. Istnieją pewne czynniki ryzyka i warunki medyczne, które mogą zwiększać ryzyko powikłań podczas porodu i wymagać ścisłego nadzoru medycznego w szpitalu. Dlatego niezwykle istotne jest przeprowadzenie wstępnej oceny medycznej przed podjęciem decyzji o porodzie domowym.

Kiedy kobieta już urodzi dziecko i niezależnie czy cały proces odbył się w szpitalu, czy w domu, potrzebny jest jej odpowiedni odpoczynek. Zapewnić to może łóżko 80×200, które znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200. W tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/46_sen-w-czasie-ciazy-jak-zadbac-o-komfortowy-odpoczynek dowiesz się natomiast, jak dbać o zdrowy sen w ciąży, więc serdecznie zapraszamy do lektury!