Współczesne kobiety coraz częściej stawiają sobie wyzwanie polegające na pogodzeniu życia prywatnego z życiem zawodowym. Jednak, czy jest to możliwe? Jak się okazuje, w ich przypadku połączenie macierzyństwa z karierą zawodową to wyjątkowa podróż, która wymaga nie tylko umiejętności organizacyjnych, ale także elastyczności, wytrwałości i zdolności zarządzania wieloma rolami życiowymi. A jak to zrobić? Oto kilka sposobów!

Podział obowiązków

Podstawą jest właściwy podział obowiązków. W wielu sytuacjach opieka nad dzieckiem oraz zarządzanie całym domem spada na barki kobiety. Wówczas nie ma ona czasu na nic innego – w tym zadbanie o siebie czy dalszy rozwój kariery. Usiądźmy zatem ze swoim partnerem i w sprawiedliwy sposób podzielmy obowiązki. Dzięki temu będziemy w stanie znaleźć czas zarówno dla swojej rodziny, jak i rozwój kariery. W wielu sytuacjach jest to konieczne np. z uwagi na kiepską sytuację finansową.

Proszenie o pomoc

Wiele mam nie chce lub boi się prosić o pomoc. Wynika to z faktu, iż w oczach znajomych czy też rodziny nie chcemy wyglądać na słabych. Jednak czy warto męczyć się w łączeniu macierzyństwa z pracą? Jak się okazuje, to tylko pogarsza naszą sytuację. Nauczmy się zatem prosić o pomoc, gdyż możemy się nie tylko zacząć realizować zawodowo, ale także znajdziemy czas na załatwienie spraw, których nie można ogarnąć na mieście z małym dzieckiem.

Jak połączyć macierzyństwo i pracę?Wykonywanie małych kroków

Z pewnością każda z nas stwierdzi, że bycie mama uczy wielu praktycznych rzeczy. Najważniejsza z nich jest uświadomienie sobie, że nawet maleńkie, często niewidoczne na pierwszy rzut oka kroki przybliżają nas do celu. W przypadku macierzyństwa jest to, ogromne osiągniecie, gdyż na rzecz dziecka musimy poświęcić sporo rzeczy. A w ten sposób jesteśmy w stanie powoli się realizować – nawet, jeśli zajmie to dłużej, niż byśmy chciały, to i tak cały czas posuwamy się naprzód.

Dbanie o siebie

Macierzyństwo pochłania większość naszego wolnego czasu, przez co nie jesteśmy w stanie zrobić wielu rzeczy w domu, a co dopiero zadbać o siebie. Utrudnia to dodatkowo realizowanie kariery. Na szczęście można to zmienić, m.in. poprzez podział obowiązków czy proszenie najbliższych o pomoc. Wówczas znajdziemy czas dla siebie, który obejmuje dbanie o ciało i umysł. Nie można tutaj pominąć także zdrowego wypoczynku na wygodnym materacu do spania www.sleepinghouse.pl/137-materace-160×200. Dzięki tym czynnościom możemy poczuć się lepiej w ciągu dnia, a także poprawić funkcjonowanie organizmu.

Rozmowa z innymi pracującymi mamami

W tym przypadku mamy do czynienia z dzieleniem się doświadczeniem, a także wzajemnym pocieszaniem się czy wysłuchaniem od kogoś, kto jest w podobnej sytuacji. Takie wsparcie jest bezcenne, gdyż w wielu momentach gwarantuje komfort psychiczny. Najczęściej następuje to, kiedy praca, dom i dziecko to za dużo w danej chwili. Właśnie dlatego pielęgnować relacje z innymi kobietami – w końcu nigdy nie wiadomo, kto będzie potrzebował takiego wsparcia.

Nauka odpuszczania

Wiele z nas już na starcie chce być najlepszym, jednak rzeczywistość szybko weryfikuje takie postanowienia. Jak się okazuje, nie zawsze jesteśmy w stanie łączyć macierzyństwo z pracą. Pojawiają się takie dni, kiedy wszystkie czekające na nas obowiązki są przytłaczające, a my nie mamy sił oraz motywacji. Wówczas warto nauczyć się odpuszczać. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, nie robotami. Pamiętajmy jednak, aby ustalić priorytety, gdyż musimy wiedzieć, co warto odpuścić, a o co walczyć.

Ustalenie priorytetów

Zanim ponownie pójdziemy do pracy, warto poukładać sobie wszystko w głowie i ustalić, co jest najważniejsze. W ten sposób będziemy w stanie wiedzieć, na czym się skupić, a co można odpuścić. Wówczas życie staje się prostsze oraz nie czujemy aż tak dużych wyrzutów sumienia, kiedy czegoś nie zrobimy. W tej sytuacji zawsze na pierwszym miejscu powinna być rodzina, a konkretnie spędzanie z nią czasu. Pozwala to na budowanie więzi z maluszkiem, a także utrwalanie relacji z partnerem. Co więcej, możemy czynnie uczestniczyć w rozwoju dziecka i budować cenne wspomnienia.

Samorozwój

Samorozwój to ogólne pojęcie, które każda z nas może interpretować w zupełnie inny sposób. Obejmuje on przede wszystkim długoterminowe planowanie, które uwzględnia wszystkie nasze cele do zrealizowania. W ten sposób nawet pomimo intensywnego życia rodzinnego jesteśmy w stanie zadbać o swoją karierę. Poza tym musimy nauczyć się zarządzać czasem, gdyż wolne chwile możemy poświęcić, np. na czytanie książki, inwestowanie w szkolenia i kursy czy też rozwijanie umiejętności miękkich. Są to kwestie, które zdecydowanie przydadzą się w życiu zawodowym, a mogą być rozwijane w domowych warunkach!

Praca z domu

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsza staje się praca z domu. Dla kobiet planujących potomstwo lub będących już po prostocie jest to świetna alternatywa dla rozwoju kariery. Oferuje elastyczność oraz możliwość skoncentrowania się zarówno na rodzinie, jak i zawodzie. Wpływa na to przede wszystkim możliwość dopasowanie się do naszego harmonogramu, a także postęp technologiczny, dzięki któremu wiele zawodów może przejść na pracę zdalną.

Warto podkreślić, że sukces w łączeniu tych dwóch sfer życia nie polega na doskonałości, lecz na akceptowaniu nieregularności, uczeniu się na błędach i stale dążeniu do równowagi. W wielu sytuacjach może to być niemożliwe, jednak jeśli tylko poprosimy o pomoc, to z pewnością nam się uda!