Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Czas ten spędzamy w łóżku, z uwagi na co warto już dziś wiedzieć, na czym polega odpowiednio skomponowane i komfortowe łóżko. Zatem, co należy uwzględnić? 

Jak wybrać dobry materac? 

Niezaprzeczalnie, podstawowym elementem odpowiednio skomponowanego łóżka jest materac do spania. Wszystko z uwagi na fakt, iż poprzez swoją unikalną budowę oraz właściwości jest w stanie korzystnie wpłynąć na zdrowy sen. Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała, przez co gwarantują najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz całej sylwetki. Dobry materac do spania powinien uwzględniać wszystkie osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. W praktyce oznacza to, że musimy zamówić uwagę na:

 • wiek,
 • stan zdrowia,
 • stopień twardości,
 • rodzaj wypełnienia,
 • rozmiar.

Uwzględnienie tych wszystkich czynników gwarantuje znalezienie idealnego modelu – zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Co więcej, mamy wówczas pewność, że będzie on pełnił we właściwy sposób swoją funkcję. Niestety, do komfortowego i zdrowego wypoczynku potrzebujemy nie tylko materaca, ale także poduszki.

Dobra poduszka, czyli jaka? 

Na czym polega odpowiednio skomponowane łóżko?Poduszka, podobnie jak materac, pełni ważną funkcję, gdyż odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych partii naszego ciała. Mowa tutaj o głowie, kręgosłupie w odcinku szyjnym oraz barkach. W ten sposób gwarantują prawidłową regenerację mięśni, a także niwelują bóle głowy czy sztywności karku. Istnieje jednak kilka kwestii, które dobra poduszka powinna spełniać. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiedniej cyrkulacji powietrza czy możliwość oddawania wilgoci zgromadzonej w czasie snu. Natomiast przy zakupie należy uwzględnić takie kwestie, jak:

 • rodzaj wypełnienia,
 • rozmiar,
 • wysokość,
 • twardość.

Czym się kierować przy zakupie kołdry? 

W czasie snu nasz organizm wychładza się, z uwagi na co obowiązkowym elementem wyposażenia naszego łóżka jest kołdra. Dzięki jej właściwościami termoizolacyjnymi zapobiega wyziębieniu się ciała w chłodne dni, a także przegrzaniu w ciepłe. Z uwagi na swoją rolę, przy wyborze kołdry warto uwzględnić:

 • rodzaj wypełnienia,
 • gramaturę,
 • szybkość oddawania wilgoci.

Równie ważnym elementem jest rozmiar kołdry. Jest to osobny aspekt, nad którym warto się skupić. Podstawową zasadą jest kierowanie się szerokością materaca. Oznacza to, że powinniśmy wybierać modele, które są 20-40 cm szersze od naszego podłoża do spania.

Jak dopasować pościel do łóżka?

Spanie na samej poszewce poduszki czy kołdry może być nie do końca komfortowe, niezależnie od jakości i miękkości wykorzystanego przy produkcji materiału. Z uwagi na to, nieodłącznym elementem wyposażenia każdego łóżka jest pościel. Stanowi ona najczęściej komplet poszewki na kołdrę i poduszkę lub poduszki, w zależności od zestawu. Współczesny rynek umożliwia nam szeroki wybór, jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę? Pierwszą kwestią jest rodzaj materiału. Pościel satynowa 160×200 czy bawełniana 180×200 charakteryzują się innymi właściwościami. Podobnie jest w przypadku modeli wykonanych z mikrofibry, frotte czy lnu. Prócz tego ważny jest rozmiar. Musimy mieć tutaj na uwadze, że pościel powinna być dokładnie tego samego rozmiaru (czyli długości i szerokości) co kołdra czy poduszka. Zapobiega to rolowaniu się lub spaniu tylko pod poszewką. Oprócz tego musimy pamiętać o fasonie! Jest to ważna kwestia, która pozwala dopasować łóżko do aktualnej aranżacji sypialni, co również może wpływać na jakość naszego snu.

Poprzez uwzględnienie wszystkich najważniejszych aspektów dotyczących łóżka, jesteśmy  stanie spokojnie wypocząć. Pamiętajmy jednak, że każdy z tych wyżej wymienionych elementów powinien być idealnie dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika.