Okres ciąży jest z całą pewnością wyjątkowy dla każdej kobiety. Nowy rozwijający się organizm w ciele jest prawdziwym cudem. Wiele par stara się o dziecko przez wiele lat i w końcu udaje im się spełnić marzenie rodzicielstwa z pomocą różnych środków. Dla mam, które pierwszy raz są w tym cudownym stanie, może on być też bardzo trudny. Kobiety przede wszystkim boją się porodu, ale jest całkowicie normalnie, ponieważ każda nowa rzeczy może nas zaniepokoić. Jak przygotować się na poród? Co wziąć ze sobą do szpitala? Jak powinna wyglądać wyprawka dla maluszka? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest poród? 

Poród to proces, podczas którego dziecko przechodzi przez kanał rodny matki i rodzi się na zewnątrz. Poród zwykle rozpoczyna się od skurczów macicy, które pomagają dziecku przejść przez kanał rodny i umożliwiają jego urodzenie. W ciąży normalnej trwa to od kilku godzin do kilku dni. W przypadku ciąży mnogiej lub innych problemów poród może trwać dłużej lub wymagać interwencji lekarskiej. Można wyróżnić dwa rodzaje porodu:

 • poród naturalny – dziecko urodzi się przez kanał rodny matki.
 • cesarskie cięcie – dziecko jest wyjmowane przez nacięcie w brzuchu matki.

To, jaki poród będzie wskazany przy danej ciąży, decyduje o tym lekarz, który dbając o zdrowie matki i dziecka decyduje się na jedną z tych opcji.

Jak przygotować się na poród?

Przygotowanie do porodu jest ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort matki i dziecka podczas tego ważnego wydarzenia. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w przygotowaniu się do porodu:

 • skonsultuj się z lekarzem lub położną – zapytaj o swoje możliwości porodu i planowanie porodu oraz o ewentualne zagrożenia dla ciebie lub dziecka. Możesz poczytać opinie o różnych lekarzach, a zwłaszcza położnych, ponieważ to ona będzie Ci towarzyszyć przez całą ciążę. Pamiętaj, że ten czas trwa aż 9 miesięcy i kończy się porodem, więc warto poszukać takiej położnej, która spełni Twoje najmniejsze oczekiwania!
 • zdecyduj, gdzie chcesz rodzić – możesz wybrać poród w szpitalu, w domu lub w ośrodku położniczym. Upewnij się, że wybrane miejsce jest bezpieczne i odpowiednie dla twoich potrzeb.
 • Przygotuj się na poród!zgłoś swoje preferencje dotyczące porodu – jeśli masz jakieś specjalne preferencje dotyczące porodu, takie jak rodzenie w pozycji stojącej lub rodzenie w wannie z wodą, to upewnij się, że twoja opieka medyczna, o nich wie i będzie mogła je zrealizować.
 • przygotuj się na ewentualne komplikacje – dowiedz się, jakie są najczęstsze komplikacje podczas porodu i jakie są możliwe sposoby ich rozwiązania. Jednym z częstszych powikłań, którego możesz uniknąć, jest nacięcie krocza podczas porodu. Przed tym ważnym wydarzeniem, wykonuj masaż krocza i odpowiednio je pielęgnuj. Twoja położna powinna zapewnić Ci taką opiekę, aby nacięcia nie było.
 • zadbaj o siebie – pamiętaj, aby jeść zdrowo, odpoczywać i unikać stresu, aby być jak najlepiej przygotowaną na poród. Skonsultuj z lekarzem również to, jakie suplementy powinnaś przyjmować podczas trwania ciąży!
 • przygotuj wyprawkę dla dziecka – upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz dla dziecka po jego urodzeniu, takie jak pieluszki, ubranka, kosmetyki i inne akcesoria. Więcej o wyprawce przeczytasz poniżej!

Jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka? 

Przygotowywanie wyprawki dla noworodka jest wyzwaniem i wyjątkowym czasem dla każdego rodzica. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny, więc z całą pewnością znajdziesz takie rzeczy, które będą odpowiadały Ci estetyką, ale również będą pożyteczne dla Twojego maluszka. Oto lista rzeczy, które warto mieć:

 • ubranka – warto kupić kilka par kaftaników, body z długim i krótkim rękawem, śpioszki oraz pajacyki. Ubranka powinny być w rozmiarze niemowlęcym, wykonane z delikatnej, miękkiej i przewiewnej bawełny. Jeśli Twój poród odbędzie się latem i wiesz, że temperatury będą bardzo wysokie, to możesz postawić na ubranka wykonane z lnu, który jest bardzo lekkim i przewiewnym materiałem. Dodatkowo len i bawełna są materiałami antyalergicznymi, więc bezpiecznymi dla Twojego dziecka! Pamiętaj również o rękawiczkach na rączki, aby Twoja pociecha nie podrapała sobie twarzy.
 • pieluszki – niezbędne będą pieluszki jednorazowe oraz tetrowe, które można wymieniać w razie potrzeby. Te drugie posłużą jako osłona między dzieckiem a rodzicem podczas karmienia, ponieważ noworodkom często się ulewa. Pieluszka tetrowa może służyć również jako lekkie przykrycie noworodka.
 • krem do pielęgnacji skóry – dla wrażliwej skóry niemowląt warto wybrać krem nawilżający lub ochronny.
 • kocyk – kocyk będzie przydatny do otulania dziecka podczas spacerów lub w chłodniejsze dni.
 • chusteczki nawilżające – przydadzą się do oczyszczania buzi i rąk dziecka.
 • termometr – przyda się do pomiaru temperatury ciała dziecka.
 • środki do pielęgnacji – warto mieć pod ręką szampon i krem do kąpieli dla niemowląt, a także specjalny olejek do masażu.
 • fotelik samochodowy – przyda się do bezpiecznego przewożenia dziecka samochodem.

Przyszła mama również powinna wziąć ze sobą kilka rzeczy, które są niezbędne podczas pobytu w szpitalu. Pierwszą rzeczą jest oczywiście dowód osobisty oraz skierowanie od lekarza lub położnej. Te dokumenty będą niezbędne do przyjęcia do szpitala. Koniecznie musisz wziąć ze sobą wygodne ubrania oraz kapcie i kosmetyki! Niezbędna jest również dokumentacja medyczna całej ciąży. Upewnij się, że w swojej torbie masz ładowarkę do telefonu i sam telefon, ponieważ może on Ci pomóc zabić czas. Warto wziąć ze sobą koc, którym będziesz mogła się okryć. Pamiętaj, że poród nie jest łatwym doświadczeniem, ale z odpowiednią pomocą na pewno sobie poradzisz!

Przeczytaj także: